Ako jazdiť v Indii na Royal Enfielde a nezabiť sa.

24.Jan 2018 | 19:05
Autor: OZ Cestou necestou
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: oz cestou necestou tlačová správa

Ak si rozhodnutý kúpiť motorku v Indii zvýšil si stonásobne tvoju šancu obdržať ťažkú fraktúru celého tela. Tak schlaď hlavu a uvedom si pár vecí, ktoré ti umožnia doraziť do cieľa!


Tento článok je venovaným všetkým dobrodruhom, ktorý chcú zažiť reálnu Indiu v sedle Royal Enfieldu (aj s ľadvinkou) na niekoľko mesiacov a najazdiť tisícky kilometrov od Himalájí cez púšte, diaľnice, okresky a prežiť všetky možné formy klímy, prachu, dymu z horiacich polí a byť beznádejne konfrontovaní s indickou realitou, pretože neexistuje lepší spôsob, ako navštíviť odľahlé miesta, kde noha turistu zavíta raz za desaťročie, než práve kúpa vlastnej motorky.

Pamätáte si ten pocit, keď prvýkrát v motoškole idete sami skrz dopravu medzi autami, v speťákoch vidíte doslova nič, ste si vedomí toho, že keď dostatočne rýchlo nepodradíme s 200kg "kravou" tak už zostáva len zadná brzda a 100% šmyk a ten pocit bezmocnosti a zraniteľnosti, že čokoľvek sa vás len šuchne tak to bude bolieť?! Samozrejme s narastajúcimi skúsenosťami sa človek učí zvládať krízové situácie a s parťákmi na mototripe si podvečer pri pivku masírujete ego, že na slušáka sme išli do 170km/h.

Musím vás sklamať. V reálnej doprave v Indii tomu tak nie je. Každý človek, ktorý má v hlave aspoň minimálne zakorenení pud sebazáchovy, nehovoriac o troche zdravého rozumu bude ten spomínaný pocit prvého dňa v motoškole prežívať každú sekundu tej trúfalosti až napokon sa prekvapujúco niekde vysype!

Uvádzam niekoľko zásad, bez ktorých by ste na cestu nemali vyraziť:


Zásada č.1. Tvoje „západniarske" problémy nechaj doma a jazdi v prítomnosti.

Jazda vľavo je najmenší problém. Treba si uvedomiť, že jazdíš v doprave, ktorá nemá z tvojho pohľadu žiadne pravidlá. Nevysvetliteľný chaos, ktorý nejakým spôsobom funguje, inak by celá doprava v Indii skolabovala. Preto nečakaj, že ti niekto urobí tú láskavosť a pustí ťa na križovatke, keď odbočuješ vpravo. Ak áno, niečo je zle! Dobrou správou zostáva, že na ceste môžeš robiť akékoľvek „prasárny", teda doslovne všetko! Jednoducho zabudni na všetko, čo si sa na tvoje skúšky naučil! Nepoužívaj smerovky, pretože ľavým palcom budeš musieť trúbiť pri každej zmene smeru jazdy, každom náznaku s motorkou niečo podniknúť. Pre istou trúb, aj keď nemusíš. V mestách na kruháčoch nech ťa ani nenapadne pozerať do spätných zrkadiel. Nauč sa tlačiť do každej situácie, rytmicky vytáčaj motor s vytlačenou spojkou nech je počuť „thumb" tvojho Enfieldu a neboj sa, oni nejak hádam uhnú. Ak budeš v mestách submisívny – odtlač motorku na krajnicu a rovno ju predaj, kým ti neprasknú nervy, alebo sa spamätaj a odsuň pud sebazáchovy do úzadia a nedaj priestor myšlienke, že sa ti niečo stane!!!


Zásada č.2. Vieš, že motorka má karburátor, lanko od spojky, nejaké ložiská, sviečku a dokonca do nej ide aj olej?

Super, preštuduj základné veci o svojej motorke, nauč sa ju počúvať a podľa toho prispôsob štýl jazdy. Kúp základné nástroje na opravu (nezabudni na poriadnu bavlnenú handru) a keď máš vôľu – stráv s mechanikom aspoň pár hodín, nech ti poukazuje, čo a ako. Pri najbližšej oprave oceníš, keď zveríš tvoj nástroj života a smrti do servisu v dobrej vôli, že vraj nejaký lokálny fachman sa vyzná. NIE! POZERAJ MU NA RUKY, ČO TAM S TOU TVOJOU MAŠINOU VYVÁDZA A KEĎ SA TI NIEČO NEZDÁ - VYTRHNI MU ŠRÓBOVÁK Z RUKY A VER TVOJIM INŠTINKTOM (dokonca to platí aj pre značkový servis RE)!!!




Zásada č.3. Kúpa motorky - ☺

Ani v najmenšom nezmieňujem prenájom motorky! Podľa môjho názoru je to čistá vražda (skúšal som niekoľko exemplárov z požičovne, alebo na dlhodobý prenájom a 2-4ročná motorka bola v stave, ako keby ju niekto dal pred 10timi rokmi na totálku).

V zásade je niekoľko typov Enfieldov, z ktorých sa dá vybrať. Jedná sa o jednovalcové, 4taktné vzduchom chladené motorky Royal Enfield 350cc - bullet, alebo classic, v niekoľkých verziách, ktoré vychádzajú z anglickej koncepcie ešte z 50tych rokov. Novší model (asi od 1995-) je Royal Enfield Thunderbird 350cc, ktorý má trochu nižšie položené ťažisko a má mierny náznak „chopra" . V podstate sa jedná o totožné motorky, ktoré sa líšia v sedle, budíkoch, smerovkami, uložení zadných tlmičov, no hlavne v brzdách a prednom svetle. Markantnejšie rozdiely sú badateľné v závislosti od roku výroby, kde sa líšia prevodovkou, blokom motora, elektronickým štartérom, no aj rôznymi typmi karburátorov (dokonca vstrekmi od 2015 u modelu 500cc). Tiež môžete vidieť archaické exempláre s radiacou pákou na pravej nohe s neutrálom medzi každým stupňom, pričom jednotka ide hore (je to naozaj totálna „haluz" – skúšal som a chvalabohu nekúpil). Royal Enfield 500cc je vhodný do vyšších nadmorských výšok, kde 350cc stráca dych. Pre bežné vozenie okrem hôr je výkon 350cc dostačujúci a hlavne obratnejší v plnkách na kruháčoch. Pre egoistov je k dispozícii ešte kráľ ciest - Royal Enfield Continental GT 535 v štýle „cafe racer", no tento je dostupný len pre vyvolených.

Najnovší model Royal Enfield Himalayan (2016-) – 411cc a podobá sa na enduro do terénu ☺.

Spôsoby, ako môžeš kúpiť motorku:

  1. Nová motorka – nedosahujú takej spoľahlivosti, ako ročníky do roku 2012 a prerobíš na „resale"
  2. Starý črep – „old is gold". Môžeš kúpiť totálny vrak a za tú istú sumu ho dať zreštaurovať do stavu novej motorky.
  3. Kúpa od dílera, alebo servisáka – len ak ti ho niekto známy odporučí, alebo ak sa v Enfieldoch vyznáš. Inak je to mačka vo vreci. Pri veľkom šťastí je možnosť kúpiť od staršieho Angličana, ktorý to vzdal s ostrovmi a svoj dôchodok si užíva príjemnejším spôsobom a zo starej pasie má doma 10 motoriek s ktorými zabíja nudu.
  4. Kúpa z indického bazošu (olx.in) – kupuješ od nič netušiaceho Inda, no počítaj s komplikovanými papierovačkami, ak vôbec.
  5. Hľadaj cudzincov, ktorí končia tam , kde ty začínaš. Motorka bude mať, čo to za sebou, no asi sa najskôr dozvieš históriu, no možno nie. Tiež vieš previesť peniaze na účet a nemusíš riešiť, čo na začiatku, alebo konci tripu s haldami rupií v hodnote 1000eur.

Keď kúpiš motorku, je síce tvoja, no majiteľ na papieri bude stále len Ind, ktorý motorku už predtým predal turistovi, alebo priamo od ktorého kupuješ. Dôvodom je, že ako cudzinec nemôžeš v Indii oficiálne vlastniť žiadny majetok!





Odporúčam: Royal Enfield bullet electra 350cc (ročník 2002-2007), kúp ak má vymenenú komplet prednú vidlu s kotúčovou brzdou. Najspoľahlivejší motor s novšou prevodovkou, elektrickým štartom, krásnymi chrómami a brutálnym zvukom. Najdôležitejšie, že má najlepší „kruťák" a dokonca ju následné predáš aj Indovi za viac, ako by si dostal za 10rokov mladšiu motorku.




Zásada č.4. Zabijáci, lokálni zabijáci, osamelí vlci, vozítka so statusom „mimo planéty Zem" a ostatná háveď na ceste.

Zabijáci – v prvom rade si zvykni na to, že autobus má stále prednosť, nech sa deje, čo sa deje. Pochopíš každý tretí deň, keď sa zrazu zo zákruty na teba valí vyškľabený autobusár v protismere a ty to musíš strhnúť do prachu mimo cesty.

Lokálni zabijáci – ver mi, že aj keď si prešiel 6000km a cítiš sa už celkom sebavedomo stále sa vyskytne niečo, čo ťa prekvapí (žena v burke na stredovej čiare, auto ťahajúce roxory, ktoré ťa minú asi o 1cm, fatálne nehody), len nepanikár!

Osamelí vlci alias Tuk-Tukári – nikdy im never! Aj keď sa zdá, že sa ich trojkolesové vozítka nehýbu, vedia ti v poslednej chvíli skomplikovať poriadne život.

Vozítka so statusom „mimo planéty Zem" – pohybujúca sa kopa sena veľkosti domu na ceste a pred ňou predné kolesá z traktora, moped obložený plynovými bombami, alebo ťahané vozy vyrobené z polky auta.

Ostatná háveď na ceste – kravy, byvoly, psy, betónové koberce retardérov v zákrute bez značky, deti na mopedoch v noci bez svetla a v protismere – zvykneš si.




Zásada č.5 Veci, ktoré je dobré vedieť a uľahčia ti jazdu.

- polícia – ak na teba máva policajt štandardne na ceste mimo dediny – odmávaj naspäť a pokračuj v jazde.

- na hraniciach medzi štátmi si počkaj na autobus, za ktorý sa zakvačíš a prejdeš s ním v tandeme cez zátarasu (ušetríš peniaze a hlavne veľa času). Keď budú spúšťať závoru, pridaj – naháňať ta nebudú.

- vyhni sa jazde v noci – podľa môjho názoru je 1h jazdy cez deň náročnejšia trojnásobne na zmysly ako u nás a v noci asi ešte raz toľko – tak si to vypočítaj!

- bezpečnostné prvky – dones si so sebou ak chceš, v Indii dobre nekúpiš. Treba rátať so zníženou zdravotnou starostlivosťou, pričom od severu na juh sa situácia lepší, kde aj kvalita ľudského života je nižšia vzhľadom na počet obyvateľov. Preto nebuď prekvapený, že ak sa ti na ceste niečo prihodí zostaneš v tom sám.

- ak spôsobíš dopravnú nehodu (áno dobre počuješ) hrozí ti automaticky väzenie a nepomôžu ti ani kontakty, ani ambasáda, ani peniaze. Toto stanovisko nemám overené a vzniklo na základe rozhovoru s Francúzom, ktorý tam žije 8rokov, nakoľko si treba uvedomiť, že jazdíš v Indii nech robíš čokoľvek ilegálne!

- ak si už raz zvykneš na indické pomery v turistických mekkách znamenajú práve „package tourists"na skútríkoch najväčšie nebezpečenstvo.





Zásada č. 6 Gratulujem, asi si to prežil na motorke v Indii – si pripravený na „DEMON RIDE"???

Posledné dni tvojho dobrodružstva – predávaš motorku, čakáš na kupca a potrebuješ sa aj oholiť. Je noc v prímorskej dedine na bulvári na juhu Indie, naštartuješ motor, dáš si šiltovku, nech ti vietor nešľahá rovno do očí a s vypnutými svetlami to rúbeš 100km/h cez ulicu so škúliacimi lampami, lebo cítiš, že nasledujúci deň môže byť s tvojou milou „motorečkou" posledný! „GOOD LUCK".


Zámerne som do článku neuviedol miesta, kde sa dajú motorky relatívne ľahko kúpiť, či predať, pretože ani bazár ti nezaručí kúpu spoľahlivej motorky a všetko závisí len od šťastia a súhry okolností, rovnako ako papierovú dokumentáciu potrebnú na jazdu, nakoľko aj pri vybavení všetkých potrebných dokumentov a 2 týždňoch nervov si v Indii jednoducho bohatý beloch s vytetovaným „bag of money" na čele.

Podrobnejšie informácie o kúpe Royal Enfieldu, rovnako ako o 6500km ceste motorkou cez celý západ krajiny a viac ako trojmesačnom putovaní Indiou si môžete vypočuť na festivalovej jarnej šnúre cestovateľského festivalu Cestou necestou na prednáške

„Náš „Ombre" – na dvoch kolesách v Indii" v dvoch mestách na Slovensku:

25.1.2018 Nitra – podujatie na facebooku

29.1.2018 Košice – podujatie na facebooku

Celý program festivalu môžete nájsť na cestouncecestou.sk

TS Cestou Necestou (Milan Hano)