Antigua, Aruba, Barbados, Belize, Britské Panenské ostrovy.... Viete podľa akého zoznamu cestujem? Navštevujem daňové raje! Samozrejme, trošku žartujem, ale v Karibiku na ne natrafíte na každom kroku, patrí medzi ne väčšina ostrovov. Rozmýšľali ste aj vy niekedy nad tým, ako to na nich vyzerá? Kde sú tie schránkové firmy? Majú tam vôbec ulice???
V novembri 2015 som sa vybrala preskúmať Britské Panenské ostrovy, konkrétne ich najväčší ostrov Tortola. Ak by som totiž chcela ísť na každý ostrov, ktorý do BVI (British Virgin Islands) čo je ich medzinárodná skratka patrí,ešte by som ich asi obiehala doteraz. Je ich takmer 60, pätnásť z nich je neobývaných, niektoré sú naopak privátne. Vlastniť tak taký ostrov! Najznámejší majiteľ je Richard Branson, britský podnikateľ a miliardár, ktorý má rovno dva. Pochopiteľne, kde inde by si mohol kúpiť vlastník značky Virgin ostrov?
Hoci predtým v živote o Britských Panenských ostrovoch nepočul, už pri ich prvej návšteve sa v roku 1978 do nich zamiloval. Vyvolávacia cena 30 hektárového neobývaného ostrova Necker bola 6 miliónov USD, ale Branson ako vtedy ešte začínajúci podnikateľ si mohol dovoliť zaplatiť maximálne sto tisíc dolárov, čo aj ponúkol. Samozrejme ho odmietli. Šťastie však stálo pri ňom a o rok pôvodný majiteľ ostrova potreboval súrne peniaze, tak mu ho predal za 180 tisíc dolárov! Počas nasledujúcich 4 rokov vybudoval na ostrove za ďalších 10 miliónov USD luxusný dovolenkový rezort pre 34 ľudí. Ak snívate o tom, aké by to asi bolo byť na chvíľu jeho hosťom, ako boli v minulosti napríklad princezná Diana, Tony Blair, Nelson Mandela, či hollywoodská herečka Kate Winslet, ktorá do prenajať, postará sa o vás 100-členný personál. Branson je vášnivý športovec, preto aj svojim hosťom ponúka okrem skvostných pláží bohaté športové vyžitie: windsurfing, kitesurfing, vodné lyže, plachtenie, potápanie či tenis. Určite vás vyjde prenájom výhodnejšie, ako by ste sa chystali na kúpu iného z tejto reťaze ostrovov. Ja mám na muške panenský ostrov Ginger (zázvor). Hneď ako nájdem zvyšných 15 miliónov dolárov a priučím sa jachtingu, idem do toho! Na ostrove zatiaľ totiž nie je vôbec nič, ani prístav...
Názvy ostrovov BVI sú pre nás celkom vtipné. Nájdeme tam Salt (soľ), Beef (hovädzie), Cooper (meď), Peter, ale dôležité na zapamätanie pre turistu sú 4 najväčšie a najnavštevovanejšie: Tortola, Virgin Gorda (Tučná panna. Pozn.: Ak rozmýšľate ako mohol vzniknúť takýto názov, áno, aj na ňom sa kreatívne vybúril Krištof Kolumbus, pretože tvar ostrova mu pripomínal tučnú pololežiacu postavu...), Jost Van Dyke a Anegada. Znalci literatúry iste ovládajú, že súčasťou BVI je aj ostrov Dead Chest, ktorý bol veľkou inšpiráciou pre Roberta Louisa Stevensona, ktorý napísal svetoznámy román Ostrov pokladov. Nemôžem písať o Britských Panenských ostrovoch a nespomenúť filmovú sériu Pirátov z Karibiku. Ak ste ich náhodou nevideli ako ja, budete pre domácich veľmi ojedinelý úkaz, ale pirátom na Tortole nikde neuniknete a môžete si ich domov odniesť v najrôznejších suvenírových podobách. Kedysi BVI pre nich vďaka svojmu členitému charakteru a množstvu zátok predstavovali ideálne útočisko.
BVI, ktoré patria medzi britské zámorské teritóriá sa nachádzajú na východ od Portorika vedľa svojich susedov, Amerických Panenských ostrovov (USVI). Objavil ich a pomenoval, ako inak, Krištof Kolumbus počas svojej druhej cesty do Ameriky v roku 1493. Hlavné mesto, Road Town, je situované na ostrove Tortola, ktorý je najväčší s rozlohou 54 km2. Celkovo na ostrovoch žije 29 tisíc obyvateľov, pričom na Tortole je z nich až 23 500 ľudí! Keď sme sa dívali so sprievodcom na okolité ostrovy, presne nám ukazoval, na ktorom ostrove žijú 3 ľudia, prípadne na ktorý neobývaný ostrov sa chodí iba na víkendové pikniky. Neveľké hlavné mesto Road Town sa pýši i nemocnicou (jedinou na ostrovoch), či svetelným semaforom (tie sú na BVI dohromady „až" tri!).
Ak by sme porovnávali tieto karibské ostrovy s ostatnými, na prvý pohľad si môžeme myslieť, že sú to ďalšie hornaté ostrovy ako napríklad Dominika či Svätá Lucia. Nie je to však celkom tak... Zelené pohoria a prírodné scenérie na ostrovoch sú nádherné, ale klíma je veľmi suchá a preto na BVI nenájdeme žiadne rieky, jazerá, zabudnúť môžeme na dažďové pralesy. Naopak, sme obklopení kaktusmi. Avšak práve vďaka tomuto podnebiu je na ostrovoch krištáľovo čistá voda a ideálne podmienky pre potápanie a plachtenie. Nenadarmo sú BVI považované za centrum jachtingu v Karibiku. Potápačov na BVI priťahujú aj potopené pozostatky lodí, ktoré môžu ísť objavovať v snahe nájsť zaplavené poklady. Samozrejme, na svoje si prídu i milovníci prírody, ktorí si môžu vyjsť napríklad na sopku Mount Sage a kochať sa výhľadom na okolitý kraj. Na Britské Panenské ostrovy si turisti jazdia oddýchnuť a stráviť pokojnú dovolenku, bujarej zábave sa až na malé výnimky veľmi neholduje, kasína by ste tu márne hľadali. Za to sa môžete hodiny dívať z rôznych miest na ostrovoch na malé biele bodky na vode – všadeprítomné jachty.
Ja som sa rovnako ako Branson zamilovala do BVI hneď v prvý deň. Na ostrove Tortola sa mi zmenil aj rebríček najkrajších pláží, ktoré som kedy navštívila, a na popredné miesto sa dostala pláž Cane Garden Bay. Nie je to iba môj laický pohľad, táto pláž sa už dlhodobo umiestňuje podľa rôznych cestovateľských časopisov medzi 10 najkrajšími plážami v Karibiku. Ležanie na nej si môžete spríjemniť rumovým koktejlom Painkiller (Liek proti bolesti), ktorý sa pije špeciálne práve na BVI, na mieste svojho vzniku. (Počas výletu na 4. najväčší ostrov BVI Jost Van Dyke môžete dokonca navštíviť originálny bar Soggy Dollar, kde bol tento najpopulárnejší tropický koktejl vytvorený.) Veď kto by odolal „liečivej" kombinácii tmavého domáceho rumu, kokosovej smotany, ananásovej a pomarančovej šťavy? Na vrch ešte štipka muškátového orieška, šťavnaté ovocie a môžeme degustovať.
Hneď za plážou je Callwood destiléria. No, destiléria.... Názov je honosný, realita trošku iná. Avšak, keď sa dočítame, že táto destiléria patrí medzi najstaršie v Karibiku a prevádzka vyrába rum nepretržite viac než 400 rokov, hneď sa na staré budovy pozeráme inak. A cena 1 USD za ochutnávku 4 druhov rumu je bezkonkurenčná! 40-percentný rum chutil výborne, najviac ma zaujal rum Arundel, ktorý marketujú so sloganom „The horny rum" alebo „Panty remover". „Odstraňovač spodného prádla" som si teda pre istotu zakúpila aj domov!
Najznámejším rumom z Britských Panenských ostrovov je však British Navy Pussers rum, podľa odborníkov najlepší tmavý rum na svete, ktorý pôvodne dostávali až do roku 1970 denne na prídel iba britskí kráľovskí námorníci. Ešte že sa časy zmenili a môžeme si ho vychutnať i my, nie je problém zakúpiť ho i na Slovensku.
Ak si urobíte výlet na susedný ostrov Virgin Gorda, jeho najväčším lákadlom je slávny prírodný komplex „Baths". Sú to vlastne na pláži voľne pohodené obrovské žulové balvany, pomedzi ktoré sa turisti môžu prechádzať, zaplávať si a objaviť najrôznejšie vytvorené jaskynky.
Zopár praktických informácií pre cestovateľov:
- Menou na ostrove je americký dolár
- Všade sa bez problémov dohodnete anglicky
- Ostrovy sú veľmi bezpečné a kriminalita je minimálna
- Zaraďujú sa medzi najbohatšie karibské ostrovy, hlavné príjmy BVI pochádzajú práve z finančných služieb a turizmu
- Šoférovanie po ostrove je vľavo, zaujímavosťou je však volant umiestnený tiež vľavo, nakoľko väčšina áut bola dovezená z USA. Vzhľadom na nie práve najlepšie povrchy ciest po ostrove, môže byť jazda skutočne adrenalínom. Hlavne nezabudnite trúbiť pred zákrutou!
- Hlavné letisko je na ostrove Beef, ktorý je mostom prepojený s ostrovom Tortola (avšak na zaoceánske lety je potrebný prestup cez okolité ostrovy - Portoriko – Antigua – St. Maarten alebo St. Thomas). Aj vzhľadom na chýbajúce medzinárodné letisko nie je na BVI „tlačenica" a ostrovom sa darí zachovať si svoj privátny panenský charakter.
- Hlavný prístav je v hlavnom meste Road Town na ostrove Tortola – odtiaľ je možné využiť trajekty na susedné ostrovy BVI alebo USVI
- Nie je problém na výlety po ostrove využiť lokálneho sprievodcu s minibusom alebo taxi
- Na ostrove je bohatý výber ubytovania najmä v súkromí-vily a apartmány na prenájom, veľké hotelové siete tu nepôsobia
- Ideálny čas na návštevu je počas suchého a bezhurikánového obdobia (december – máj)
- Ak mám vybrať jednu gurmánsku špecialitu, ktorú odporúčam, je to homár – hovorí sa, že tie zo susedného ostrova Anegada sú najlepšie v Karibiku. Mimochodom, medzi veľkých gurmánov a fanúšikov karibskej kuchyne patrí americký herec Morgan Freeman, ktorý dokonca napísal kuchársku knihu s karibskými receptami!
- Na základe vlastných skúseností odporúčam zabaliť okrem kvalitného krému na opaľovanie i výkonný repelent
Autor a foto: Patrícia Packová