Pred pár mesiacmi bolo Pobaltie v kurze. Nadšenie z tohto kúta sveta spustili lety z našich zemepisných šírok. Z každej strany som počúvala o hradbách Tallinu, rozkošných uličkách Vilniusu a o architektonickej zmesi chutnej Rigy. Vedel si ale, že skôr, ako Lotyšsko a jeho metropolu našli turisti, ju zameral hľadáčik kamier? Prečítaj si, ako filmoví producenti krajinu objavili a prečo ju tak ľúbia.
Lotyšsko sa oplatí. S batohom aj s kamerou
Krajina je (zatiaľ) lacná. Prišli na to turisti i producenti. Do výroby filmu tu investujú menej než na západe Európy. A ešte dostanú cashback, príspevok z národného či mestského fondu. Lotyšsku svedčí aj poloha. Slovákom sa sem pred pár rokmi cestovalo zle. Chýbali priame a lacné spojenia z našich a okolitých letísk. No Riga už dlhšie je (alebo bola) dopravný uzol pre západnú Európu. Pár hodín letu, a si tu z Londýna, Mníchova, Frankfurtu, Stuttgartu, Zürichu. S nimi je letecky spojená krajina, kde sídli továreň na sny, USA.
Navyše, Lotyšsko je krpaté tým správnym spôsobom. S tým ide ruka v ruke kratšia vzdialenosť medzi miestami. A Riga je presne v centre diania. Túto výhodu podčiarkne rozvinutá infraštruktúra. Filmári tak môžu ráno točiť pri brehoch Daugavy, večer pri mori. To platí aj pre teba, turista. Doobeda uvidíš, ako slnko osvetľuje kostolné veže a Stalinov dar, poobede sa osviežiš v Baltickom mori. A uvidíš, že najväčšie lákadlo krajiny nie sú ušetrené peniaze, ale rozmanitosť.
Malé územie, kde sa ti ukážu 4 skutočné ročné obdobia, nemá limit scén, ktoré sa tu dajú točiť a vidieť. Nemecko, Švédsko, Rusko. Obdobie sovietske a nacistické. Čas svetových vojen, aj tých menších, napríklad napoleonských. Skrátka, chladné pláže, ohromné stredoveké pevnosti, budovy z minulosti, ktoré sa nepremenili na moderné penzióny, zchátrané „búdy" sovietskeho priemyslu a moderná panoráma mesta, vytvoria priam dokonalé scény.
Ako sa Riga stala Berlínom a Štokholmom...
Za všetky spomeniem pobrežie Kurzemes, kde sa „odohralo" vylodenie v Normandii (vo filme Mai wei). Kuldigu, vraj jedno z najkrajších miest krajiny, ktoré bolo v „Die Brücke" chvíľu Nemeckom (niektoré zdroje hovoria, že Poľskom). A Riga? Metropola je ako chameleón. Zahrala si úlohu Varšavy, Berlína, Londýna, Štokholmu. Francúzska z 19. storočia vo filme „The Prisoner of Château D'If", sovietskom spracovaní Dumasovej knihy Gróf Monte-Christo. Nebolo to švihnutím čarovného prútika, len miernym vylepšením scén.
Rigu k „životným úlohám" predurčila jej minulosť. Bola križovatkou medzi západom, východom a severom. Jej tepna, rieka Daugava, prinášala do mesta život, obchod a prosperitu, ktorá lákala dobyvateľov. Počas búrlivých minulých dní tu vládli nemeckí rytieri, švédski králi, nacisti, Sovieti. Zanechali výrazné stopy v meste, kde sa gotické veže miešajú s kúzelnými fasádami secesných budov. Vytvorili tajomné kúty, pre ktoré dláždené ulice Rigy, zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, milujú turisti i kamery
...Lotyšsko sovietskym filmovým štúdiom
Ako prvé to boli kamery sovietske. Diváci zo „zväzu" chceli zhliadnuť, aspoň na plátne, ako to vyzerá v „démonizovaných" krajinách zahraničia. Producenti im pohľad radi dopriali. V upravenej realite. Tak ako sú v Hollywoodskych trhákoch Sovieti záporákmi, v sovietskych filmoch sú hrdinami, ktorí hlásajú socialistické hodnoty. Ich príbehy sa síce písali v západnom svete, no jeho lokality boli neprístupné.
Ešteže mal ZSSR pod palcom toľko všakovakých krajín, že si producenti mohli vyberať. A natáčať západ bez toho, aby opustili rodnú hrudu. Obľubovali pobaltské štáty, ktoré sa výrazne líšili od Ruska a zvyšných sovietskych republík. Nesovietske črty v nich mali budovy, ale tiež obyvatelia. Domáci hrali Zápaďákov, k ich nevôli im vo vojnových filmoch často prischli úlohy nacistov.
Rigu zachvátila Sherlock mánia
Aj metropola bola na začiatku kariéry známa ako sovietska „herečka". Natočilo sa v nej niekoľko filmov a seriálov. S mestom sú nezmazateľne spojené Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa a Dr. Watsona. Teda, ich sovietska verzia. V Rusku stále patrí medzi najlepšie seriály. Získal si fanúšikov i na západe. Vasily Livanov, ktorý hral Sherlocka, dokonca dostal Rad Britskej ríše (MBE). Film sa natáčal od Abcházska po Estónsko, ale pre divákov v Sovietskom zväze bol dokonalou britskou realitou.
A Jauniela, úzka dláždená ulica v centre starej Rigy, bola Baker Street. Jediný domov slávneho detektíva. Dá sa povedať, že mesto pohltila Sherlock mánia, ktorá trvá ešte dnes. Na ulici Mazā Monētu iela vyrástol Sherlock Art Hotel. Má 17 izieb, všetky nesú meno nejakej postavy alebo príbehu z knihy, a sú unikátne výzdobou. Pri vchode nájdeš aj bustu Sherlocka Holmesa. V meste sa tiež oslavujú jeho narodeniny. Bizarná udalosť vždy sľubuje bohatý program. Priaznivci detektíva sa vyberú do ulíc v dobových kostýmoch. Spolu s vyšetrovateľmi z celého sveta ako Erast Fandorin, Slečna Marple, Otec Brown a Hercule Poirot bojujú proti kriminalite. A nude.
Filmovú krajinu dobyl Napoleon a dobehla konkurencia
Rusi už v Lotyšsku toľko nenatáčajú. Nahradili ich produkcie z Kórey, Nemecka, Anglicka, Indie, Japonska. Prichádza sem čoraz viac veľkých projektov. Ako miniséria Vojna a mier. Točila sa aj v lotyšskom paláci Rundale. Napriek tomu, že k nemu história nebola šetrná, a vybúrili sa tu napoleonské, nacistické a ruské vojská, sa jeho rekonštrukcia podarila.
Dnes patrí k najkrajším šľachtickým rezidenciám krajiny. Často ho volajú (žlté) baltské Versailles. Miesto, kde stále nájdeš mená francúzskych vojakov vytesané do omietky, bolo perfektnou kulisou pre film na pozadí obdobia napoleonských vojen. Filmári sa v Lotyšsku nezdržali, odišli k susedom. O baltských štátoch je známe, že spolu radi súťažia. Kto je vyspelejší, má vyššiu horu, vyšší mrakodrap. Kto je lepšou filmovou kulisou.
A keďže Litva má zhodné podmienky a rozmanitosť ako Lotyšsko, je jasné, že si ju producenti všimli. Často jej prisúdili úlohu Ruska, no zažiarila i ako tudorovské Anglicko (Elizabeth I) alebo Sherwoodsky les (Robin Hood). Vo Vojne a mieri zahliadneš metropolu Vilnius, ktorá hrá Moskvu a niekoľko veľkolepých miest. Malé, kráľovsky vyzerajúce, mesto na vŕškoch a s barokovými kostolmi využili i vo filme Eichmann. Stále stojace budovy sovietskej éry mu zase vyhrali úlohu mesta Pripjať v mega úspešnom seriáli Černobyl.
Autor a foto: Jana Kristeková
Web: https://lodouposvete.sk/