"Pidi skalisko uprostřed moře," tak nějak říkají expáti Maltskému souostroví, kterému se zkráceně říká jen Malta. I já jsem byla jedním z tzv. expátů. V roce 2016 jsem se usídlila na největším z ostrovů se záměrem tu nějakou dobu žít a pracovat. Dodnes tu myšlenku proklínám i blahořečím zároveň. Ptáte se proč? Malta mi obrátila život vzhůru nohama.
Doslova a do písmene. Do té doby jsem nikdy necestovala sama, nekupovala letenky ani nepracovala v zahraničí. Výsledek mého pracovního experimentu sice nebyl takový, jaký bych původně očekávala. Už po půl roce jsem dala výpověď, ale na místo zpráskaného návratu do ČR jsem se stala cestovatelkou s propiskou v ruce. Jako blogerka jsem za další rok navštívila okolo 18 zemí na 5 kontinentech. Takže dík, Malto, že jsi mi dodala tu správnou inspiraci a chuť začít žít život, ne ho pouze přežívat.
Proč si (ne)zamilovat Maltu
Každou chvíli se vyrojí levné letenky na Maltu. Z Vídně nebo Prahy tak můžete letět už od 2000 Kč tam i zpět. Díky přívalu cizinců na tento pidi ostrov už je trochu horší sehnat krátkodobé ubytování za rozumný peníz. Je to tu kapku tlačenka (Malta je 8. státem na světě, co se týče hustoty zalidnění), takže doporučuji si zarezervovat ubytování zavčas. Využijte klasicky bookingu nebo airbnb. Pokud máte štěstí, narazíte i na pohostinné couchsurfery. Hledáte-li apartmán za rozumnou cenu, očíhněte raději druhý z ostrovů Gozo. Bývá klidnější i cenově přívětivější.
Za ten půl rok života jsem ostrov prozkoumala dost možná více než líní Malťáci. Proto vás mohu aspoň trošku připravit na to, co vás na Maltě čeká za (ne)milá překvapení. Ať nejste na dovolené něčím zaskočení.
1. Vysušené skalisko uprostřed slané vody
Ačkoliv kolem dokola Malty šumí Středozemní moře, na samotných ostrovech není žádná podpovrchová voda. A vlastně ani povrchová, pokud výjimečně nezaprší a neprožene se bouře středem silnic. Pak je z toho hned kalamita. Příjem tekutin tak budete doplňovat kupovanou balenou vodou. Ta, co teče z kohoutku, je totiž nedobrá, i když závadná by neměla být. Odsolují ji z moře a je tedy poměrně těžká na strávení.
2. Davy turistů všude okolo vás
Jak už jsem naznačovala, ostrov je přelidněný. Sjíždí se sem dovolenkáři, expáti (tj. cizinci za prací) a také studenti z celého světa, aby tu studovali angličtinu. Sama jsem tady byla v roce 2015 na jazykovém pobytu. Snadno se pak stane, že stojíte na autobusové zastávce a vedle vás klábosí Kolumbijec s Japoncem. Za vámi se pošťuchují místní děti a z okna škol slyšíte němčinu, francouzštinu i italštinu.
Najít si tak pláž pro sebe nebo poklidnou kavárnu v hlavním městě Valletta je vskutku oříškem. Protože mám ráda klid a spíše přírodu, prošmejdila jsem ostrov a našla 7 míst na Maltě, kam mnoho turistů nezavítá. Třeba si také vyberete.
3. Šílená doprava
Ono nestačí, že na Maltě se jezdí vlevo, ale ještě jsou tu zácpy, hromada troubících aut v úzkých ulicích měst. Do toho všeho tady jezdí autobusová doprava po Maltě a Gozo. Linkových autobusů je tady celá řada a jsou poměrně levné (21 euro za týdenní neomezenou jízdenku), ale čekání na ně vás může připravit o rozum. Hodinové zpoždění nebo úplně vynechaná jedna linka není ničím neobvyklým. Ale kdo si počká a nezapomene mávnout (jinak vám nezastaví), ten se obvykle dočká.
Mezi Maltou a ostrovem Gozo operuje pravidelná lodní doprava. Zpáteční lístek vás přijde na 4,50 euro. Ferry jezdí co 45 minut. Na třetí z ostrovů Comino jezdí výletní lodičky z Malty i Gozo. Oba okružní lístky stojí 10 euro.
4. Arabský svět
I když je Malta členským státem EU, lehce nabude dojmu, že jste se snad omylem ocitnuli na Arabském poloostrově. Ale neříkejte to místním, nesnáší toto přirovnání. A jen tak mimochodem, maltština (oficiálním jazykem spolu s angličtinou) má hodně společného právě s arabštinou. Snad právě proto jsem se nedokázala za půl roku naučit ani pár frází.
Malé hrubě otesané žluté domky z limestone (vápence) mi značně připomínaly arabskou kulturu. Nezapomeňte navštívit ani zdejší megalitické chrámy. V neposlední řadě i jižanské chování místních je dost podobné arabské nátuře. Všechno má prostě svůj čas, nač ten spěch?!
5. Horké počasí bez deště
Pokud milujete sálající horko a nemusíte déšť a zeleň, pak je Malta tou pravou dovolenkou pro vás. Ale mně se upřímně stýskalo po dešti, neboť za celý půl rok mého zdejšího života pršelo jen jednou. A to ještě před odjezdem na konci září, kdy přichází období prudkých bouřek. Proto doporučuji navštívit souostroví v červnu nebo začátkem září. Teplota je přijatelnější a v září už je rozumně teplé moře. I když na mě i těch 25 °C je stále málo. :) Za zelení jsem jezdila do botanické zahrady San Anton's Garden v Birrkirrkare. Turistům je přístupná zadarmo.
O maltských raritách by se dalo psát do nekonečna. Nezmínila jsem toulavé psi na západě ostrova Malta, nejotylejší národ Malťanů v Evropě díky všudypřítomným fastfoodům, spadlé Azure Window na ostrově Gozo ani věčný boj se šváby a klimatizací. Nechám si to zase na někdy příště. Něco málo z Malty i dalších cest sdílím na blogu Na nomádské stezce.
Když bych to měla shrnout, tak Malta je super dovolenkovou destinací (ne déle než cca 7 až 14 dní), ale dlouhodobě bych tam už žít nechtěla. Na své si přijdou především milovníci památek a mořských pláží. Turistika tu moc nekvete.
Ať už se rozhodnete svoji dovolenou strávit na Maltě, nebo úplně někde jinde, přeji vám co nejméně nemilých překvapení a hlavně hodně sluníčka!
Cestovatelka Hanča Šormová