Kúzelný ostrov s jedinečnou prírodou, množstvom archeologických nálezísk a búrlivou históriou. Častý cieľ dobyvateľov, ich vzácna korisť. Cieľom nájazdov je dodnes, no súčasní „dobyvatelia" tu už nehľadajú moc a večnú slávu, ale prekrásne pláže. Taký je Cyprus, slnečný ostrov, na ktorom som strávila tri mesiace. A tu je pár vecí, ktoré vás na ňom nadchnú najviac.
Nevšedné poklady pohoria Troodos
Na Cypre sa lyžuje. Veta, ktorá zaskočí nejedného návštevníka. Nevymýšľam si, naozaj je to tak. Presvedčte sa o tom počas výletu na vrchol pohoria Troodos. Tým je Olympos vo výške okolo 1900 metrov. Volajú ho aj Chionistra, snežný vrch. Tu ležia cyperské lyžiarske strediská. Majú vleky, snežný skúter, ratrak na úpravu svahu. A dokonca aj sneh. Všetko na perfektnú lyžovačku. Lyžuje sa niekedy až do marca, čo využívajú najmä Severania, ktorí si zalyžujú a po 40 minútach jazdy autom sa okúpu v poriadne studenom mori.
Pohorie láka aj na výborné podmienky na turistiku. Upravené cestičky vás dovedú k úžasnému výhľadu a sviežemu vzduchu. Na vrchole je o pár stupňov menej, čo je v lete príjemným osviežením. A možno stretnete aj divú kozu, muflóna, symbol krajiny zobrazený aj na jej minciach.
V borovicami zalesnenom pohorí sa ukrývajú aj tradičné dediny málo poznačené civilizáciou. Také s typickými kamennými domami a dláždenými uličkami. Sú domovov tých najkrajších cyperských kostolov a kláštorov uchovávajúcich fresky a nástenné maľby zo stredoveku. Pár sa z nich sa dostalo aj do Zoznamu UNESCO. Za najkrajší sa považuje Agios Nikolaos tis Stegis v Kakopetrii.
A ani to nie je všetko. Napriek vyšším nadmorským výškam a nižším teplotám sa tu výborne darí viniču, rastúcemu na sopečnej pôde. Nižšia časť pohoria je známym vinárskym regiónom. Malé či veľké vinárne otvárajú svoje brány aj pre turistov. Ochotne poodhalia tajomstvá výroby vína a nechajú vás ochutnať. Vinárne navštívite napríklad v malom, ale krásnom Omodose.
Najkrajšie pláže Cypru
Spolu s ďalšími ostrovmi Stredomoria sa Cyprus dlho bije o titul „najslnečnejší". Hlási až 300 dni slnečného svitu, ktoré lákajú na pláž. Tie na Cypre patria k najčistejším v Európe a veľa z nich sa pýši modrou vlajkou. Najkrajšie na ostrove sú podľa mňa severocyperské. Krásne, široké, obkolesené nádhernou prírodou. A panenské kvôli korytnačkám. No ani cyperská strana nezaostáva. Do kategórie pokojnejších patria pláže okolo Pafosu. Asi preto, že tu nevyrástli plážové bary ako huby po daždi. A majú tu svoje „liahne" korytnačky. Konkrétne na pláži Lara, severne od Agios Georgios.
Krásna, ale už trochu populárna je Coral Bay. To platí aj o Petra tou Romiou, kde sú Afroditine skaly. Miesto je známe tým, že sa tu podľa legendy zrodila bohyňa Afrodita.
O titul najkrajšej pláže Cypru a sveta zápasia aj pláže Nissi vďaka bielemu piesku a tyrkysovému moru. Sú nádherné, ale príliš preplnené. Táto oblasť sa stala veľmi populárnym párty letoviskom a v sezóne je tu okrem hlasnej hudby aj poriadna plnka. Neďaleká pláž Konnos so skalnými útesmi krásou za Nissi nezaostáva, za to je pokojnejšia.
Nikózia, rozdelené hlavné mesto rozdeleného štátu
Nikózia je posledným hlavným mestom sveta, ktoré je nejakým spôsobom rozdelené. Delí ho zelená línia strážená vojakmi OSN. Na ten moment, keď prejdete zo severu na juh alebo naopak, nezabudnete. Na mesto dvoch tvárí ostanete čumieť s otvorenými ústami. Na jednej strane uvidíte moderné mesto, ktorým už od hraníc vedie udržiavaná ulica plná kaviarní, reštaurácii a obchodov. Z nej „vybiehajú" úzke uličky lemované obchodíkmi so suvenírmi, ukrývajúce tradičné reštaurácie. Niektoré z nich vedú k historickému námestiu Faneromeni s nádherným kostolom. Neďaleko sa skrýva sa múzeum Leventis zachytávajúce históriu ostrova, na ktorý sa môžete pozrieť z vyhliadky na 11. poschodí obchodného domu Debenhams.
Dovidíte až do severocyperskej Nikózie pripomínajúcej obrovské trhovisko. Je špinavšia, hlučnejšia, živelnejšia. A tiež je tu viac pamiatok. Napríklad časti starého benátskeho opevnenia s Kyrénskou bránou. Osmanská štvrť Arab Ahmet. Alebo Sulejmanova mešita, predtým katedrála Luisignanov, blízko ktorej je knižnica sultána Mohamedom II. Netreba zabúdať ani na Buyuk Han a jeho tradičné reštaurácie.
Zážitok je aj Zelená línia. Aj keď príjemný pohľad na ňu nie je. V demilitarizovanej zóne zastal čas a ostali len staré rozpadnuté budovy, v ktorých stenách dodnes vidno stopy po guľkách.
Tajomstvá Limasolu a Larnaky
Po Nikózii sú najväčšími mestami práve tieto dve. Limassol je najväčším priemyselným centrom Cypru, čo je trochu vidieť. Okrem toho ale má mnoho archeologických pamiatok vrátane stredovekého hradu. Za návštevu stojí aj marína so starým a novým prístavom, ktorý patrí k najvyťaženejším v Európe. Vďaka tomu je strediskom cestovného ruchu. Z mesta sa ľahko dostanete kamkoľvek. Napríklad aj na Troodos. Nudiť sa ale nebudete ani v priamo v meste. Hlavne v lete sa tu konávajú známe festivaly. Slnečné dni zlákajú na prechádzku po vynovenej promenáde. Nie však na pláž, tie v Limasole na sklamali.
Viac ako Limasol ma očarila pohodová Larnaca. Malé mesto a letovisko na juhovýchode. Jeho promenáda, vedúca z prístavu až ku križiackej pevnosti, je ideálna na prechádzku. Pôjdete pod palmami, popri miestnych reštauráciách, pri pláži Finikoudés, kde si môžete spraviť osviežujúcu pauzu. Mestu nechýbajú ani spomienky na minulé časy. Ukrýva ich stará turecká štvrť a krásny kostol Agios Lazaros. Ešte krajšou je Hala Sultan Tekke. Mešita blízko letiska bola jedným z najposvätnejších pútnických miest moslimov pre staroveký hrob tety proroka Mohameda. Krásna islamská stavba z 19. storočia, obkolesená datľovníkmi je dnes zabudnutá a pokojná. Vedľa nej je Slané jazero, kde sa v zimnom období presúvajú sťahovavé ružové plameniaky.
Larnake po rozdelení ostrova pripadli niektoré dôležité funkcie, napríklad medzinárodné letisko, keďže to v Nikózii zostalo v demilitarizovanej zóne a je zatvorené. Presunul sa sem aj prístav lákajúci jachtárov. A tiež potápačov. Potopila sa tu totiž loď Zenóbia.
Unikátne antické pamiatky
Cyprus poznáme ako križovatku civilizácií. Vystriedal sa tu ozaj každý. Gréci, Rimania, Byzantínci, Lusignania, Benátčania, Osmania, Arabi, Turci, Briti. Zanechali po sebe množstvo pamiatok. K tým najvýznamnejším, ktoré na ostrove ostali, patria antické. Asi najznámejšími sú grécko-rímske pamiatky pri meste Pafos. Rozsiahly areál vedľa prístavu je súčasťou UNESCO. Najviac pozornosti pútajú zachované nevšedné Mozaiky, zaujímavé tým, že ich malilinké detaily tvorí nespočet drobných kamienkov. Okrem tejto vzácnej pamiatky pri prístave nájdete aj Odeonské divadlo zo staroveku a stredovekú pevnosť s majákom.
Neďaleko, pri Kato Pafos, je iné zaujímavé nálezisko, Hrobky kráľov. Hoci tu vraj kráľov nikdy nepochovávali, v skalách vytesané katakomby dozdobené stĺpmi a freskami na stenách stoja za pohľad.
Ďalšou populárnou lokalitou je Kourion, asi 20 kilometrov od Limassolu. V čase svojej najväčšej slávy mal vraj až 25 000 obyvateľov. Zachoval sa amfiteáter, kde sa dnes konávajú rôzne podujatia. Ostalo tiež trhovisko - Agora, podlahové mozaiky z 5. storočia a byzantská bazilika. Nálezisko neláka len unikátnymi pamiatkami, ale aj nádherným výhľadom na more. Z amfiteátra môžete sledovať jeden z najkrajších západov slnka na ostrove.
Cez hranice rozdeleného štátu - Severný Cyprus
Neuznávaný sused, s ktorým kedysi Cyprus tvoril jeden štát, nás láka aj odrádza. Turizmus sa pomaličky rozvíja, pozoruhodností je tu veľa. Do výletu na Severný Cyprus sa ale momentálne nehrnieme pre nutnosť prestupu/čakania na tureckých letiskách. Ak pobývate na Cypre, môžete si ale spraviť výlet cez hranice bez prestupov.
Ak ste milovníci pláží, zamierte k najvýchodnejšej časti, na Karpaz. Na najkrajších plážach ostrova s jemným bielym pieskom kladú vajíčka korytnačky. Až na ne, a divoko žijúce osly, je oblasť takmer prázdna.
Za históriou sa chodí do mesta Famagusta, ktoré bolo významným prístavom. Dodnes má zachovalé benátske opevnenie. Nechýbajú ani pamiatky na Osmanov, napríklad mešita Lalu Mustafu Pashu, ďalšia, čo bola katedrálou. Do čias antických vás zase prenesie nálezisko Salamis.
Z miest okrem Nikózie zaujme menšia, pokojnejšia a krajšia Kyrénia s fotogenickým hradom a prístavom. A ďalším neďalekým St. Hilarionom, najkrajšou zrúcaninou Stredomoria.
Ak sa pre cestu na „sever" rozhodnete, vedzte, že najideálnejšie je požičať si auto. Bez neho je to komplikovanejšie. K a od hraničných prechodov ani z jednej strany doprava nepremáva.
Môžete tiež využiť peší prechod v Nikózii a na severnej strane verejnú dopravu. Hoci tá do Kyrénie a Famagusty premáva v celku bez problémov, je to stále komplikovanejší a zdĺhavejší postup. A nemožný ak sa chystáte na Karpaz.
Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/