Oznámenie spoločnosti Etihad Airways, že sa začína pripravovať na obnovenie letov pre pasažierov od začiatku mája a počiatočný krok Emirates k testovaniu cestujúcich na prítomnosť koronavírusu pred letmi ukazuje, že prepravcovia v Perzskom zálive sú pripravení vrátiť sa do normálu a opäť prevádzkovať lety.
Obe spoločnosti, Emirates aj Etihad Airways pozastavili letovú prevádzku, podobne ako ostatní poskytovatelia zo SAE, flyDubai a Air Arabia, na základe celoštátneho zákazu letov do zahraničia z 25.marca 2020. Obaja dopravcovia, ktorí počas pozastavenej prevádzky realizovali nákladnú cargo dopravu, už obnovili obmedzené služby do malého počtu cieľových destinácií vo forme podpory repatriačných letov. Odvtedy obe spoločnosti už predĺžili aj dĺžku letov.
Teraz Etihad načrtol plány, v rámci stále platných cestovných obmedzení, ktoré umožňujú postupne od začiatku mája obnovovať osobnú dopravu s cieľom vrátiť sa k pôvodnému harmonogramu „podľa toho, ako sa zlepší globálna situácia".
„Obrovské výzvy, ktorým aktuálne čelia všetky letecké spoločnosti a naši zákazníci, boli nad naše očakávania," hovorí generálny riaditeľ Etihad Aviation Group Tony Douglas. „Stále však zostávame opatrnými optimistami a budeme presadzovať naše plány pre obnovu normálneho lietania a zároveň sa snažiť lepšie slúžiť a podporovať našich zákazníkov a zamestnancov".
„Aj keď je naším zámerom predpokladať, že k reštartu prevádzky budeme pristupovať 'obvyklým spôsobom', odvetvie letectva sa zmenilo a je ťažké predpokladať, ako bude vyzerať nasledujúci mesiac a ďalší mesiac a tak ďalej," dodáva.
Dubajská vláda sa v tomto období rýchlo zaviazala finančne podporovať spoločnosť Emirates. Označila Dubaj za globálne cestovateľské centrum a jeden z „hlavných pilierov" svojej ekonomiky. Dubajský korunný princ Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rašid Al Maktoum na konci marca uviedol, že vláda je „odhodlaná poskytnúť leteckým spoločnostiam plnú podporu" počas krízy.
Ako hovorí, časť tejto podpory bude zahŕňať "injekcie nového kapitálu" pre prevádzkovateľov, čím nepriamo potvrdil, že letecká preprava je pre emirát „skvelou strategickou hodnotou". Al Maktoum ešte nekonkretizoval rozsah poskytnutej finančnej pomoci, zmienil sa len, že „to oznámia neskôr".
Čo sa týka vývoja zameraného na prekonanie potenciálnych zdravotných problémov v súvislosti s medzinárodným cestovným ruchom, spoločnosť Emirates tvrdí, že boli prvou leteckou spoločnosťou, ktorá vykonávala krvné testy cestujúcim, aby posúdila, či sú postihnutí koronavírusom.
Letecká spoločnosť tvrdí, že rýchly krvný test (vykonaný prvýkrát pred letom do Tuniska v check-in zóne Terminálu 3 v spolupráci s Dubai Health Autority) zobrazí výsledky do 10 minút. Vedúci prevádzky Emirates Adel Al Redha hovorí, že „inovatívny" program testovania bol zavedený „hladko". Letecká spoločnosť neuviedla, či boli niektorí z cestujúcich testovaní na prítomnosť koronavírusu pozitívne.
„Pracujeme na plánoch na rozšírenie testovacích kapacít v budúcnosti a plánujeme ich rozšírenie na ďalšie lety," hovorí Al Redha. „Umožní nám to vykonávať testy na mieste a poskytnúť okamžité potvrdenie cestujúcim s Emirates, ktorí cestujú do krajín, ktoré vyžadujú osvedčenia o vykonaní testu na Covid-19."
Kríza si vyberá svoju daň aj u Arabov
V zmenenom a doplnenom hodnotení finančného vplyvu pandémie, zverejnenom 14. apríla 2020, IATA odhaduje, že prevádzka dopravcov na Blízkom východe sa v tomto roku bude pohybovať okolo polovice úrovne z roku 2019. Poukazuje na pravdepodobné zníženie príjmov z prepravy cestujúcich o 24 miliárd dolárov v porovnaní s minulým rokom.
Združenia v regióne ako napríklad arabské organizácie cestovného ruchu, civilné letectvo a organizácie leteckých prepravcov, poukazujú na silný ekonomický dopad na cestovný ruch v regióne. Poznamenávajú, že tento sektor predstavuje približne 14% HDP arabských krajín a konštatujú, že počas prvých troch mesiacov tohto roka vykázali stratu okolo 25 miliárd dolárov, z toho 8 miliárd dolárov v príjmoch z cestovného ruchu a leteckých spoločností.
Preto vyzývajú vlády arabských štátov, aby prijali opatrenia, ktoré pomôžu „naštartovať" hospodársky prínos odvetvia cestovného ruchu a turizmu po uplynutí krízy. Popri finančných opatreniach, ktoré majú pomôcť zabezpečiť prežitie prevádzkovateľov v dôsledku krízy, požadujú tiež zjednodušenie alebo zníženie nákladov na víza, prekážok vstupu do prístavov a na letiská a zníženie dane z leteckej prepravy a pre hotely.