Mám rada mestá pri mori. S prístavom, z ktorého vyrážajú lode do všetkých smerov. S plážami na dosah ruky, pospájanými nekonečnou promenádou, kde sa mieša vôňa tradičných špecialít a morskej soli. Mestá ako elegantný Funchal. Slnkom zaliaty klenot a stred vesmíru zvaného Madeira. Z ktorého hľadiska? Z úplne každého.
Pozitívna energia elegantného mesta
Nie som jediná, kto ostrov, ležiaci bližšie k Afrike ako k Európe, nazval elegantným. Živým dôkazom je Funchal. Zdobený krásnou zámkovou dlažbou, obrovským množstvom zelene a kvetov, ktoré kvitnú snáď celoročne.
Chodníky lemované krásou ťa dostanú k množstvu historických pamiatok. Od kláštorov po robustné obranné pevnosti. Ukážu ti múzeá, umenie Miesta, kde môžeš nahliadnuť do tradičného spôsobu života obyvateľov ostrova Madeira. Vychutnať si luxus, ktorý ti vyprázdni peňaženku. Odhalia ti pulzujúci nočný život, skrytý za elegantným pozlátkom.
A napriek tomu, že je v meste živo, tu nevznikajú „gangy" ožratých turistov. Nie je tu dopravný chaos, skôr veľmi disciplinovaní vodiči, ktorí zastavujú, aj keď ti chýba k prechodu ešte dobrých 20 metrov. Skrátka, Funchal je pravým opakom živelných, hlučných a tak trochu špinavých miest (hlavne) južnej Európy.
Centrum ostrova Madeira
Madeira ťa trochu potrápi, ak sa ju chystáš precestovať krížom-krážom. Hoci pár rokov dozadu poriadne zamakali, a popretkávali ostrov tuneli a cestami, stále nie je úplne dostupný. Hlavne tým, čo sa za volantom často nenájdu. Pre nich je Funchal ideálnym riešením. Cesty, asfaltové i vodné z neho vedú do každučkého kúta Madeiry. Je tu autobusová stanica i veľký prístav, z ktorého vyplávajú lodné výlety, výletné lode, trajekty. A tí, čo sa boja, že sa stratia, tu môžu využiť agentúry ponúkajúce fakulťáky.
Funchal má tiež z celého ostrova najviac ubytovacích zariadení každej kategórie. Roztrúsené sú po celom meste. Od lacných hostelov po luxusné hotely, ktoré sa, na rozdiel od iných miest, nenachádzajú v starom meste, ale na pobreží. Sú to tie, kde z izby vchádzaš pomaly priamo do mora. I tie s nádherným výhľadmi a bazénmi.
Hostina na tisíc spôsobov
S kamoškou sme skôr na medzinárodnú kuchyňu, takže nám na tanieri nechýbala pizza ani ázijská kuchyňa. A nesťažovali sme sa. Vďaka turistom prichádzajúcim predovšetkým zo západnej Európy sú tu reštaurácie na vysokej úrovni. A sushi jedno z najlepších, aké som kedy jedla. Dá sa povedať, aj keď výnimky potvrdzujú pravidlo, že kvalitnejšie reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou sú pri pobreží, a v okolí lepších hotelov.
Nevynechali sme ani miestne špeciality. Tie zase odporúčam vyskúšať v starom meste. Tomu dominujú menšie, tradičné, rodinné reštaurácie na štýl Fado. A úplne všade si ťa nájdu rôzne druhy nápoja poncha, náš každovečerný spoločník.
Horúci ostrov je tiež rajom tropického ovocia Banánové palmy rastú všade. V meste i pri promenáde. Môžeš na nejakú vyliezť a odtrhnúť si banán. Menej trápne ale je ísť na trhy. Tie najväčšie a najznámejšie sú Mercado dos Lavradores. Ležia neďaleko katedrály Se. Sú pastvou pre oči aj pre nos (ak práve neprechádzaš okolo časti s rybami).
Zona Velha - historické srdce Funchalu
Ako už názov hovorí, je to najstaršia časť celého Funchalu. Ležia tu budovy a ulice, ktoré sa zrodili ako prvé. Začali vznikať v momente, keď kolonizátori položili nohu na ostrov. Zanechali pamiatky, kláštory, nedobytné pevnosti postavené proti pirátom.
Najzaujímavejšou časťou starého mesta pre mňa boli ulice Rua Santa Marta a Rua Santa Ana. Dvere ich budov zdobí netradičné umenie. Vzniklo v rámci projektu Arte Portas Abertas (Umenie otvorených dverí), ktorého cieľom bolo upozorniť na opustené budovy historického mesta. Jedinečné dizajny premenili ulice na galériu.
Jedna z takto ozdobených ulíc ťa dovedie až k pevnosti São Tiago (tá žltá, ktorú vidno od všadiaľ). Okrem domácich, ktorí sa sem chodia opaľovať, tu nájdeš múzeum moderného umenia. Nie je jediné, neveľké mesto ich má veľa. Napríklad v najhodnotnejšej pamiatke, tej, čo pamätá časy kolonizácie, v Katedrále Se, je múzeum sakrálneho umenia.
Promenáda a prístav, ktoré tancujú v rytme výletných lodí
V prístave má svoje miesto všetko od malých rybárskych lodičiek po obrovské výletné lode. Tie v meste Funchal zastavia na deň a plavia sa zase ďalej. V prístave sa starajú o zábavu. Hudba z lodí hrá totiž na celé kolo. A tak si môžeš zatancovať priamo na promenáde, skutočnom klenote udržiavaného mesta. Má krásne, dláždené, na niektorých miestach farebné chodníky s množstvom lavičiek.
Žije nielen vďaka hudbe, ale aj trhom, reštauráciám a kaviarňam. A spája najrôznejšie časti Funchalu, tiahnuc sa od pevnosti São Tiago, cez Lido, kde vyrástla väčšina najluxusnejších hotelov, až po Camara das Lobos. Dlhá asi 10 kilometrov vedie popri prírodných kúpaliskách, kamenistej pláži, mnohých vyhliadkach a pamiatkach.
Tip – Promenáda, aj celé mesto priam láka na prechádzku. Napriek tomu, že tu premáva verejná doprava, je škoda ju využívať, lebo to najkrajšie je vonku.
Zo zelene vykúkajúca farebná nádhera
Madeire sa nie nadarmo hovorí ostrov večnej jari. Dvakrát to platí o Funchale. Ak vyrazíš z prístavu smer Camara das Lobos, po pravej strane sa ti na kopci zjaví oáza zelene, park Santa Catarina. Ideálne miesto, kam utečieš pred ruchom veľkomesta (ak sa o niečom takom dá v vôbec v súvislosti s Funchalom spomínať). Môžeš si tu vychutnať kávu so zelenými horami za chrbtom, s výhľadom na more, obkolesený stromami z celého sveta. Kŕmiť labute na jazere. Alebo obdivne hvízdať pri pohľade na neuveriteľné farebné spektrum exotických rastlín.
Tie dominujú aj iným parkom, napríklad Mestským záhradám, kde sa prejdeš popri bustách významných osobností ostrova. A takisto botanickej záhrade pri vrchnej stanici lanovky v Monte, ktorá je nie náhodou jedna z najlepšie hodnotených atrakcií vo Funchale.
Z vtáčej perspektívy
Hornatý Funchal otestuje kondičku. Ideš hore, dole, a zase hore. Ani nevieš, kde cestou natrafíš na vyvýšené miesto, nejaký jedinečný výhľad. Zaujímavý pohľad na prístav a mesto je z pevnosti Sao Jose, kde môžeš len tak posedávať vedľa spiacich mačiek a pozorovať lode.
Z prístavu Funchal premáva lanovka do honosnej štvrti Monte. Jasné, nie je najlacnejšia a dá sa vyjsť aj pešo. Rátaj ale s tým, že pôjdeš hodnú chvíľu strmým kopcov. Legenda hovorí, že nejakí fínski turisti to dali. Tou lanovkou je to ale lepšie a krajšie. Obojsmerný lístok si ale nekupuj. Dole sa dá dostať niekoľkými spôsobmi. Zísť, autobusom, alebo na „Babosas". Tradičných prútených saniach, „poháňaných" chlapíkmi v klobúkoch Po asfaltovej ceste za plnej premávky. Zamestnanie, ktoré je na Madeire tradíciou, dedenou z generácie na generáciu. Hoci pôvodne z hora, z Monte, zvážali do mesta ťažký náklad. Dnes zvážajú ťažkých Američanov. A aj keď sa neprevezieš, isto sa pobavíš.
Po stopách Churchilla za rybármi a tuleňmi
Pocit, akoby si sa vrátil v čase zažiješ, ak sa vyberieš na miesto, ktoré obľuboval Winston Churchill. Rád sedával vonku, pozoroval lode a maľoval neveľkú dedinu Câmara de Lobos, kedysi domov tuleňov a rybárov. Tulene postupne vymizli, no rybárske tradície prežívajú dodnes. Ak miesto navštíviš podvečer, v prístave, i inde, uvidíš posedávať rybárov, oddychujúcich pri obľúbenej zábave. Popíjajúcich silné pivo Coral či pálenku z cukrovej trstiny a hrajúcich karty. Cez deň po nich nie je ani stopy. Ráno čo ráno sa totiž vydávajú na more, aby sa postarali o pravidelný prídel tkaničníc tmavých, nepekne vyzerajúcich uhrovitých rýb s fantastickým mäsom, ktoré sú obľúbenou špecialitou v miestnych reštauráciám.
Tip – Do dediny sa (poľahky) dostaneš aj pešo. Funchal je s Câmara de Lobos spojený promenádou. No premáva aj autobus.
Autor a foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/