Islandská Ring Road alebo okolo Islandu za 12 dní

04.Feb 2017 | 02:38
Autor: Daniela nezicova
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: island

Island je krásna krajina. Internet je preplnený nádhernými fotografiami prírody a cestové kancelárie ponúkajú poznávacie zájazdy stále častejšie. V nasledujúcich riadkoch ponúkam praktické skúsenosti z nášho jesenného výletu na vlastnú päsť. Island je veľmi bezpečný, nemusíte sa báť vydať sa sem s partiou kamarátov, požičať auto a zopár dní sa túlať medzi vodopádmi, jaskyňami, farebnými horami, ľadovcami, sopkami a krátermi. Je však zopár vecí, na ktoré je dobré sa pripraviť, aby ste si výlet čo najviac užili.


Ak máte chuť na road trip, asi neexistuje lepšia krajina ako Island. Okolo tohto ostrova s rozlohou 103 000 km 2 vedie jedna hlavná cesta, Road 1. Je viac menej celá vyasfaltovaná až na zopár krátkych úsekov, ale na jej prejdenie nepotrebujete 4x4 vozidlo, aspoň nie v lete. V zime je to jediná udržiavaná cesta okolo ostrova, no pri nevypočítateľnom islandskom počasí sa môže stať, že nebude prejazdná aj niekoľko dní kvôli snehu a vetru. Pred cestou sa odporúča skontrolovať si momentálnu situáciu v oblasti, kde sa nachádzate cez aplikáciu alebo web stránku a pozrieť si predpoveď počasia.


My sme si vybrali 12 dní na prelome septembra a októbra. Hlavné dôvody boli menej turistov, lacnejšie ubytovanie aj prenájom auta takmer o polovicu, šanca vidieť polárnu žiaru a výhodné letenky. Priamy let z Viedne s Air Berlin stál 280 eur (letenky som kupovala v máji). Boli sme pripravení na dážď aj sneh, kedže už bola jeseň. Príjemne nás prekvapilo prvých 6 dní, keď nepadla ani kvapka, prebúdzali sme sa do gýčových dní plných slnka a teplôt okolo 15 stupňov. Na severe nás zastihla jedna snehová búrka a ochladilo sa na teploty okolo 0 a asi dva dni boli naozaj upršané. Mali sme veľké šťastie, počasie na Islande sa mení každých 10 minút, v jeden deň zažijete dážď, sneh, hmlu aj slnko, ale tomuto ostrovu to pristane.

Itinerár sme mali dopredu pripravený a viacmenej nabitý. Cez deň na cestách so zástavkami, ktoré sme si vyhliadli na internete a večer sme dorazili do Hostela alebo Guesthousu. Ubytovanie sme tiež riešili už na Slovensku. Kempy sú v tomto období pozatvárané a veľká výhoda boli raňajky, ktoré nás ráno čakali. Poriadne sme sa pred cestou natlačili a vydali sa na ďaľšich 200 kilometrov pred nami. Jedlo je na Islande vo všeobecnosti veľmi drahé. Raz sme si dali pizzu v reštike za 30 eur, ale vačšinou bolo naše menu jednotvárne, fastfood alebo hot dog.


Rada číslo 1: toto sa nám osvedčilo hlavne na východe a severe ostrova. Keď uvidíte benzínovú pumpu, natankujte do plna a dajte si dva hotdogy. Nikdy neviete, kedy bude ďalšia. Môže sa stať, že dopadnete ako dve japonky, ktorým došiel benzín uprostred ničoho. Ale mali šťastie, ujal sa ich domáci a dotiahol na najbližšiu čerpačku. Ešte čo sa týka jedálnička, pite islandskú vodu. Nie kupovanú v pekných fľašiach s ľadovcom. Obyčajnú vodu z vodovodu. Nezľaknite sa zápachu, voda z kohútika zapácha ako vajcovka, ale je to jedna z najkvalitnejších vôd na svete.

Čo sa týka výberu auta a ciest, nie všetky sú zjazdné pre obyčajné auto. Takzvané F-roads sú otvorené iba v lete a potrebujete na nich 4x4 vozidlo. My sme sa držali hlavnej cesty a odbáčali z nej na vedľajšie - gravel roads (štrkové cesty). Tie nie sú asfaltové no mali by byť OK aj pre osobné autá. Keď sme uvideli pol metra hlboké jamy jednu vedľa druhej, nebolo nám veru všetko jedno. Mali sme požičané väčšie mestské SUV, z ktorého sme za tých pár dní spravili off-road. Jeden asi 60 kilometrový úsek sme išli 3 hodiny. Na 10. deň v nedeľu ráno sme našli nášho tátoša s defektom na prednom kolese. Našťastie to bolo v meste, kde nám milá teta z kníhkupectva zavolala miestneho poľského automechanika a za 10 minút bolo po všetkom. Koleso ako nové, jedna malá dieročka a na ňu záplata = 109 eur. Zabolelo.


Rada číslo 2: vždy sa informujte, či je v aute rezervné koleso a aké. Plus mrknite jedným očkom na pneumatiky, v akom sú stave. Kamene na Islande vedia byť veľmi ostré a nevyhnete sa im. Po ceste sme videli 2 vylomené nápravy a zopár šťastlivcov ako my. Dokonca sa vám môže stať, že vám do cesty vbehne ovca. Tých je na Islande viac ako 800 000, preto treba byť radšej opatrný.

Islandská príroda je nádherná, originálna ako nikde inde na svete. Pripravte sa, že budete chcieť zastavovať každú chvíľu. Tým myslím každých 10 minút. Krajina za oknami auta sa mení neuveriteľne rýchlo. Ešte pred chvíľkou ste prechádzali cez rozsiahle lávové polia, za okamih pomedzi vysoké hory a za zákrutou už vidno najväčší pevninský ľadovec, ktorý pokrýva 8 percent Islandu. Plus z každej strany tečie nejaký vodopád alebo sa rozprestiera krásna pláž. Cesta sa vám týmto tempom vie pekne predĺžiť, preto je fajn mať nejakú rezervu, aby ste sa nemuseli hnať a mali dosť času vychutnať si čo sa vám páči. Pamätám si jeden deň, keď sme cestovali z mestečka Höfn na sever cez východné fjordy. Nemali sme naplánované skoro žiadne zastávky, mal to byť deň v aute, ktorý nás dostane na sever ostrova. Realita bola taká, že sme skoro nestihli prísť do hotela. Nádherné fjordy, nekonečné čierne pláže, zelené kopce posiate ovečkami a koníkmi...nevedeli sme kam skôr.


Rada číslo 3: zastavovať môžete a budete, robia to všetci. Nikdy ale neostanete stáť na hlavnej ceste. Aj keď je premávka redšia, je ťažké plne sa sústrediť na šoférovanie, keď máte za oknami Island. Pre bezpečnosť radšej odbočte na odpočívadlo alebo vedľajšiu cestu a až potom vyťahujte fotoaparát.

Nezabudnite sa počas vašej cesty okúpať. A teraz nemyslím večernú sprchu. Na Islande musíte vyskúšať prírodný hotpot. Horúca voda vyviera zo zeme skoro všade, niekde má teplotu aj 100 stupňov a môžete si v nej uvariť vajíčka na tvrdo. Sú tu kúpaliská platené a vybudované aj čisto prírodné, o ktorých vedia len miestny obyvatelia. Na stránke www.hotpoticeland.com si nájdete na čo máte chuť. My sme sa chceli vyhnúť davom a vybrali sme si prírodný hotpot in the middle of nowhere. Neboli tam skoro žiadne značky a museli sme sa opýtať domácich, aby sme to vôbec našli. Nikto nikde iba studená rieka, vodopád a okrúhla diera v zemi plná vody. Najprv sme sa neveriacky pozerali, ale keď sme zistili, že je príjemne teplučká, netrvalo ani minútu a boli sme dnu.


Rada číslo 4: ak máte naozaj chuť na relax, vyhnite sa Blue Lagoon. Pozrieť sa tam oplatí ísť. Môžete sa prejsť po areáli, urobiť si okruh po mostíkoch okolo horúcich prameňov, ale okúpať sa môžete aj inde a vyhnete sa davom turistov hlava na hlave. Ak sa predsa len rozhodnete, vstupné je okolo 50 eur a musíte si ho objednať deň vopred.

Náš itinerár vyzeral približne takto. Dokopy sme prešli niečo cez 2200 km a na Islande sme prespali 10 nocí.


Autor a foto: Daniela Nezicova
Web: http://polargirl.strikingly.com/