Každým dňom sú nám vysnívané destinácie sveta bližšie a bližšie. Už dávno neplatí, že na precestovanie Japonska potrebujete tisíce. Ak Vás tento východný kraj sveta láka, neváhajte. Milovníci sushi a disciplíny si určite prídu na svoje. Pripravte sa, že na rozdiel od Slovenska a okolitých krajín je Japonsko svet, v ktorom sa pravidlá striktne dodržiavajú. Ľudia čakajú disciplinovane v rade, nepredbiehajú sa, sú potichu a na hlučne sa zabávajúcich Slovákov asi niektorí ešte dlho nezabudnú :) Už od detstva sú naučení poslušnosti a hoci sa prechádzate cez miliónové mestá, na námestí v Banskej Bystrici sa cítite stiesnenejšie, než v centre hlavného mesta Japonska – v Tokyu.
Máte radi sci-fi? V Tokyu nie je len vo filme, tam sa svet budúcnosti stáva realitou. Mesto niekoľkých poschodí a plné paradoxov. Od rušných ulíc obkolesených všetkými farbami hrajúcimi reklamami po kľudnejšie časti s historickými chrámami, kde nájdete i kúsok New Yorku či Paríža. Nenechajte si ujsť štvrť Shibuya, a to ani v noci a ani cez deň. Predstavuje štvrť plnú firiem, reštaurácií a barov, cez deň môžete z okien Starbucksu pozorovať jednu z najrušnejších križovatiek na svete, ktorá je priamo pred stanicou Shibuya.
Síce na prvý pohľad môže pôsobiť chaoticky, v Japonsku má všetko ale svoje pravidlá. Okrem toho pred hlavným východom zo stanice nájdete bronzovú sochu psa Hačikó. Nedávno ste o ňom mohli vidieť i rovnomenný film s Richardom Gerom. Pes tu v rokoch 1924 – 1935 čakal na svojho pána vždy v rovnakom čase, hoci tento v roku 1925 zomrel.
Za kúskom histórie prejdite k chrámu Sensódži, ktorému sa hovorí aj Asakusa Kannon. Predstavuje veľmi pôsobivý komplex historických budov. Vchádza sa sem bránou Kaminarimon (alebo tiež Brána hromu), ktorú strážia sochy Fúdžina a Raidžina. Tento chrám možno nazvať i úvodom do japonskej histórie, ktorú si však oveľa viac užijete napríklad v Narre.
Tokyjské Champs-Elysees predstavuje štvrť Ginza plná luxusných obchodov a nákupných centier, kde sídlia i spoločnosti ako Apple či Sony. Každú nedeľu sa ulica zatvára a mení na pešiu zónu. Videli ste film Wasabi a neveríte, že Japonci sa skutočne zabávajú v herniach, kde sa z nenápadných typov stávajú rockové hviezdy, super tanečníci alebo akční bojovníci? Práve tu nájdete nejeden herný svet, v ktorom mladí Japonci prežívajú svoje sny. Ak si chcete od toho zhonu nakoniec trochu oddýchnuť, vyberte sa do parku Ueno, ktorý je vhodné navštíviť hlavne v čase kvitnutia sakur - japonských čerešní.
Odporúčania hodné je aj absolvovanie cesty nadzemným metrom na umelo vytvorený ostrov Odaiba. Sadnete si tu na breh tokijského zálivu a pozorujte, ako na mesto padá noc. Osvetlený most a do červena ladené loďky zdobené japonskými lustrami vytvárajú romantickú atmosféru moderného mesta. Pri tom všetkom vás bude strážiť kópia americkej Sochy Slobody.
Príroda
Pokiaľ vás Japonsko začína lákať, Tokyo je len predjedlo. Skúste sa odpútať od mestského sveta a nechajte sa uniesť krásami Japonských hôr. Popisky hovoriace o dĺžke trvania trekov v tunajších horách berte s rezervou, sú zrejme uspôsobené na drobné japonské nôžky. Ak sa vydáte do Národného parku Nikko, užijete si skvelé výhľady na vodopády, jazero a vrch starej sopky. Stačia Vám tenisky, nejaké tepláky a mikina a ak aj nebudete mať práve najlepšiu náladu, už prvé výhľady po chvíle stúpania vám ju vyčaria. Cestou do parku si môžete všimnúť tradičný japonský most cez potok, ktorý zdobí nejednu z pohľadníc.
Pre väčších odvážlivcov je tu výstup na i v máji snehom posiatu horu Tate. Na jej vrchu vo výške cca 3000 metrov si oddýchnete pri šintoistickom chráme s výhľadom do širokého okolia. Naskytne sa vám pohľad pripomínajúci rakúske Alpy. Tate predstavuje spolu s Fuji a Haku jeden z troch japonských posvätných vrchov.
Cestou k hore Tate v chladnejších mesiacoch turistov láka cesta vyrezaná v niekoľko metrov vysokých snehových závejoch tzv. Alpine Route.
FOTO 360°
Nara
Prísť do Japonska a nenavštíviť Naru, je ako prísť do Paríža a nevidieť Eifelovku. V rokoch 710 – 794 bola Nara hlavým mestom Japonska. Mesto neďaleko Kyota dnes turistov láka množstvom tradičných perfektne zachovaných chrámov či sochou najväčšieho Budhu v krajine. Symbolom mesta sú medzi chrámami voľne sa pohybujúce jelene a srnky, ktoré sú v šintoisme považované za poslíčkov bohov. Zvieratá sú veľmi prítulné a domácke a od turistov lákajú pamlsky, ktoré tu miestni predávajú na každom rohu. Lovci dobrých záberov si tu prídu na svoje. Na Naru si určite vyčleňte celý deň. Zaručene budete ohúrení.
Kyoto
Kým Nara bola hlavným mestom Japonska len krátke obdobie, Kyoto si tento titul udržalo až do 19. storočia. Na rozdiel od Nary tu však nie sú pamiatky, rôzne chrámy a svätyne koncentrované blízko seba , ale sú včlenené do ruchu aktívneho mesta.
Viac ako tisíc rokov bolo Kyoto centrom japonskej kultúry. Behom tejto periody sa tu napríklad položili základy tradičných japonských záhrad. Pamiatky neustále navštevujú tisícky turistov, čo na rozdiel od Nary pocítite na každom kroku. Čo by ste určite nemali vynechať, je Fushimi – Inari Taisha, svätyňa zaujímavá priechodom vytvoreným z asi 32 tisícov červeno-oranžových drevených oblúkov vytvárajúcich cestu nahor. Prejsť tento tunel môže trvať až dve hodiny.
Veľmi fotogenický je zlatý pavilón, avšak ten je tak pretkaný turistami, že jediné, čo si užijete, bude moment cvaknutia spúšte na fotoaparáte a môžete ísť ďalej s davom.
A ak už budete presýtený červenej a oranžovej farby, prejdite sa naprieč bambusovým lesom. Ak si k tomu začnete rozprávať o jednom zo spôsobov mučenia – prenechaním bambusu, aby prerástol človeka, z mýtickej cesty po Japonsku sa na chvíľu stane tak trošku horor, ideálne, ak prichádzate v neskorších poobedných hodinách so zapadajúcim slnkom.
Údajne pokiaľ prídete do Japonska, nesmiete obísť Tokyo a Kyoto. Je zaujímavé, že tieto dve mestá majú názvy zložené z tých istých písmen len v inom poradí ☺
Himeji
Okrem pamiatok v Nare vás ohúri aj hrad Himeji s jeho záhradami. Predstavuje najväčší a zrejme i najnavštevovanejší hrad Japonska. Vznikol v roku 1333, keď samuraj Akamatsu Norimura vybudoval na vrchu kopca Himeyama svoju pevnosť, ktorú o 13 rokov prestavali na hrad. So svojimi 83 budovami je najväčším svojho druhu. Tento hrad prežil storočia bez poškodenia, dokonca úspešne odolal i bombardovaniu v druhej svetovej vojne a veľkému zemetraseniu v roku 1995. Očarí vás svojim oslnivým vzhľadom v bielom štýle.
Hiroshima
Japonsko je posiate množstvom zaujímavých miest a na jeho precestovanie Vám určite nebudú stačiť iba 2 týždne, ak si chcete užiť naozaj všetky jeho chute. Aby ste mali však i v krátkosti dostatočný obraz o krajine, jej kultúre a histórii, nevynechajte Hiroshimu. Mesto, v ktorom by sa mal každý na chvíľu zastaviť, mesto plné kontrastov. Pamätník mieru alebo i Atómový dóm ako i múzeum atómovej bomby by mali byť stále výstrahou i pre nás, ktorí sme vojnu nezažili, že za isté hranice by človek zájsť určite nemal.
Múzeum predstavuje veľmi emotívne miesto, v ktorom i pri menšej fantázii si dokážete veľmi dobre predstaviť, aká ničivá sila padla na mesto. Atómový dóm predstavuje najvyššiu stavbu, ktorá po páde bomby Little boy zostala stáť. Dodnes sú tu ruiny, ktoré zostali z tohto domu zachované ako výstraha pre budúce generácie.
V súčasnosti, pokiaľ si nepozriete Hiroshimský pamätník mieru, len ťažko uveríte, že toto mesto prežilo obrovskú katastrofu. Je plné mrakodrapov, moderných budov a ulíc posiatych spokojnými Japoncami. Okrem kontrastu histórie a súčasnosti tohto mesta dalši úplne odlišný pohľad prináša ostrov Miyajima, ktorý je známy vďaka svätyni Itsukushima zapísanej v Unesco. Typická japonská brána zaliata morom je lákadlom pre mnohých turistov.
Na ostrov sa dostanete lokálnym vlakom do Miyajimaguchi, odkiaľ v cene lístku JR pasu prejdete v prístave na JR – ferry. Ostrov je kopcovitý a les v ňom pripomína menšiu džungľu. Nájdete tu i pláže, kde sa môžete okúpať, pričom túto výhodu, zrejme i kvôli nie práve najčistejšiemu pobrežiu veľa turistov nevyužíva. A samozrejme, i tu sú na každom kroku stáda priateľských srniek a jelenčekov. ☺
Jedlo
Kto by nepoznal tradičnú japonskú pochúťku – sushi. Mnohé zo sushi reštaurácií resp. sushi barov označovaných turistami ako „the best" nájdete priamo v štvrti Shibuya v Tokyu. Reštaurácie Kaikaya, Umegaoka Susho No Midori Sohonten Shibuya či Uobei Shibuya Dogenzaka nebývajú prázdne a v túžbe po lahôdke si turisti odstoja i hodinový rad pred reštauráciou. Ale sme v Japonsku, takže sa netreba báť vyskúšať i iné podniky prípadne v iných mestách, určite nesklamú. Sushi v Kyote môže naozaj prekvapiť a budete si hovoriť, že lepšie ste nikdy nejedli (a na Slovensku ani nikdy jesť nebudete).
Pri výbere jedla si však treba dávať pozor. Japonsko je multikultúrna krajina, čo sa stravy týka. Pre Európana sa všetko môže zdať ako typicky japonské, pričom práve ochutnáva ázijské jedlo z inej krajiny. Napríklad v Tokyu nájdete veľa reštaurácií, ktoré ponúkajú mäso na grile, ktoré si pritom opekáte priamo pred sebou na stole. Prinesú vám misu s rôznymi druhmi na tenké plátky nakrájaného mäsa a zeleniny, podľa vašej objednávky, malý gril, ktorý položia do stredu stola a môžete začať. Je to vcelku zábava, avšak pozor, nie japonská. Ide o kórejské jedlo, no naozaj výborné, takže nemusíte váhať a doprajte si i túto lahôdku.
Ak si objednávate podľa obrázkov, dobre si ich prezrite. A objednávať si tak budete často, pretože v Japonsku angličtina nie je veľmi častým úkazom. Túžite po vysmážanom kuracom mäse, pozeráte, ako vám ho nakladajú na tanier, slinky sa zbiehajú a zrazu prekvapenie – misku s jedlom kuchár zaleje polievkou. V Japonsku je to úplne bežný úkaz a v sychravejšom počasí polievka poteší, avšak rozmočený obal vypraženého mäsa neznie ako najväčšie lákadlo, pre európskych turistov, hoci chuťovo je takéto jedlo veľmi dobré.
V Hiroshime určite vyskúšajte okonomiyaki. Pod touto miestnou špecialitou si predstavte vajíčkovú palacinku plnenú rôznymi ingredianciami, najmä zeleninou, morskými potvorami, klíčkami a pod. Možno sa vám toto jedlo nezdá až tak ochutnaniahodné ale neváhajte, ide o vyvážené spojenie chutí. Japonci ho pripravujú v rôznych kombináciách priamo pred vami. Porcia je poriadne veľká, takže hladní nezostanete. A vraj v Hiroshime sú veľkosti okonomiyaki väčšie ako v Tokyu, takže sa oplatí si za ním pocestovať.
Doprava
Čas je veľmi cenná komodita a v krajine vychádzajúceho slnka vedia, ako ho ušetriť. Mestá majú vybudovanú hustú sieť podzemného i nadzemného metra či autobusov, takže dostať sa k jednotlivým pamiatkam nie je problém. Čo však najviac uľahčuje cestovanie sú rýchlovlaky – shinkanseny. Predstavte si, že by ste sa z Bratislavy do Košíc dostali za 2 hodiny. A už to sa Japoncom zdá ako veľmi dlhá doba. Pritom Shinkanseny sú moderné na pohľad z vonku i zvnútra. Disponujú otáčacími sedadlami, vďaka ktorým sa celá partia môže dívať z očí do očí. Je v nich kľud a ticho, na mnohých miestach nájdete označenie symbolom „zákaz telefonovania". Na fajčenie sú vyhradené samostatné priestory, takže každý si príde na svoje.
Užívajte si, komunikujte a ochutnávajte. Japonsko má čo ponúknuť všetkým vašim zmyslom a je len na vás, ako si ten svoj „japonský jedálniček" zvolíte.
Text: Paulínka Ondrášiková
Foto a video: Ondrej Volko
Fotogaléria k článku alebo čo sme ešte videli: