Obľúbená dovolenková destinácia mnohých slovenských rekreantov neponúka len slnko, more a nádherné pobrežie, ale aj unikátne historické pamiatky a rôzne atraktívne miesta. Čo všetko sa oplatí na Mallorce vidieť a ako sa na ňu dá dopraviť sa dozviete z nášho článku.
Mallorca vás privíta s otvorenou náručou
Španielska Mallorca nazývaná v našich končinách tiež Malorka predstavuje najväčší ostrov v rámci súostrovia Baleáry obmývaneho vodami Stredozemného mora. Vyznačuje sa značne členitým pobrežím, z ktorého približne desatinu tvoria pláže, pričom v blízkosti niektorých z nich sa dá venovať nielen kúpaniu, ale aj potápaniu či rôznym vodným športom.
Dostupná je tak letecky, ako aj lodnou dopravou prostredníctvom prístavov v mestách Valencia a Barcelona. Mallorcu si nadmieru obľúbili predovšetkým nemeckí dovolenkári, natrafíte tu však aj na mnohých Britov a v čoraz väčších počtoch mieria na atraktívny španielsky ostrov aj slovenskí a českí rekreanti.
Po stopách pokladov Palmy
Prvou zastávkou drvivej väčšiny dovolenkárov na Mallorce je práve jej hlavné mesto Palma, z ktorého vám neodporúčame utekať hneď na pláž, ale naopak venovať mu pozornosť, ktorú si skutočne zaslúži. O tom sa presvedčíte predovšetkým v historickom centre, ktorému dominuje pôsobivá katedrála. Jej celé meno znie Catedral de Santa María de Palma de Mallorca, miestni však o nej väčšinou rozprávajú pod skratkovitým katalánskym názvom katedrála La Seu.
Postavená bola v gotickom štýle na pozostatkoch rímskych múrov a zaujímavosťou je, že jej okenná ružica patrí k najväčším spomedzi gotických katedrál a La Seu je jedinou katedrálou na svete s odrazom na morskej hladine. Začiatkom 20. storočia sa navyše na rekonštrukcii katedrály podieľal aj známy španielsky architekt Antoni Gaudí.
V Palme nájdete tiež niekoľko palácov a pevností, ako je napríklad Palacio de la Almudaina, ktorý je jedným zo sídiel španielskej kráľovskej rodiny alebo stredoveký opevnený hrad Castillo de Bellver, ktorý bol ako jeden z mála hradov z obdobia stredoveku postavený na kruhovom pôdoryse. Jednou z mála spomienok na časy moslimskej dominancie nad ostrovom sú zase arabské kúpele, zatiaľčo modernú architektúru mesta predstavuje rozsiahly Gran Hotel.
Palma je známa ako domov mnohých obchodných centier a predajní značkového oblečenia najnovšej módy, zároveň však v jej uličkách natrafíte aj na pokojné kaviarne a reštaurácie, v ktorých možno ochutnať pochúťky španielskej aj stredomorskej kuchyne.
Všestranná Mallorca alebo pre každého niečo
Priamo z mesta Palma de Mallorca sa pohodlne a rýchlo dostanete na najbližšie pláže či už formou verejnej dopravy alebo s pomocou požičaného auta. Lákavými voľbami sú predovšetkým pláže Cala d´Or a Playa de Muro situované na severnom pobreží ostrova, rekreantov však láka aj plážová oblasť El Arenal alebo nenápadnejšia Playa de Palma, na ktorú natrafíte takmer okamžite, ako vyrazíte z hlavného mesta. Jednou zo vzdialenejších, avšak o to zaujímavejších pláží je Cala Agulla, ktorá je navyše menej frekventovaná než pláže nachádzajúce sa v menšej vzdialenosti od hlavnému mestu.
Ak si budete chcieť oddýchnuť od miestami rušnejšej atmosféry panujúcej v Palme, odskočiť si môžete do malebnej dedinky Valldemossa obklopenej horami, kde o fotogenické zákutia skutočne nie je núdza. Obec si do dnešnej doby zachováva svoju pôvodnú architektúru a moderná doba je v nej prítomná len minimálne, vďaka čomu pôsobí ako obrázok z pohľadnice. Hlbšie vo vnútrozemí ostrova natrafíte tiež na menej známu dedinku Fornalutx, kde spoznáte bližšie život miestnych obyvateľov aj regionálne kulinárske špeciality.
Pokiaľ vás to pre zmenu láka do prírody, ideálnou voľbou pre aktívnych turistov je pohorie Sierra de Tramontana (Serra de Tramuntana po katalánsky) s vrcholmi presahujúcimi nadmorskú výšku 1500 metrov. Vďaka svojmu jedinečnému rázu boli pred niekoľkými rokmi hory situované v severozápadnej časti ostrova dokonca zahrnuté do zoznamu Svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Lákavú alternatívu ponúka napokon polostrov Formentor s pôsobivými útesmi, vyhliadkami a charakteristickým majákom.