​Ministri dopravy krajín EÚ sa zaoberajú vystavovaním voucherov namiesto peňažnej kompenzácie za zrušené lety

04.Máj 2020 | 15:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: iata

Aj naďalej pokračuje diskusia o tom, či letecké spoločnosti majú mať možnosť vydávať vouchery namiesto peňažnej kompenzácie za lety zrušené v dôsledku koronavírusu, najmä po tom, čo skupina európskych ministrov dopravy požiadala o dočasné zmiernenie pravidiel kompenzácie.

Aktuálne vystavovanie voucherov namiesto refundácií vyvolalo kritiku najmä medzi spotrebiteľskými skupinami, ale všeobecne sa cení, že leteckým spoločnostiam sa poskytol určitý priestor na nadýchnutie sa v tejto neľahkej dobe, kedy sa zrušili takmer všetky lety.

V rámci Európskej únie sa pravidlá kompenzácie riadia nariadením EÚ 261. Zatiaľ čo Európska komisia v marci uviedla, že lety zrušené v dôsledku zákazu cestovania alebo z dôvodu veľmi nízkeho dopytu počas krízy koronavírusu by sa mali považovať za mimoriadne okolnosti - a preto by si zákazníci nemali nárokovať kompenzáciu, letecké spoločnosti narazili na menšiu flexibilitu pri vystavovaní voucherov namiesto finančných náhrad, ako to pôvodne požadovali.


Na stretnutí ministrov dopravy EÚ z 29. apríla 2020 sa táto problematika otvorila na základe požiadavky dotknutých krajín. Napríklad reakcia ministra dopravy z Chorvátska: „Viacero členských štátov vyjadrilo potrebu dodržiavať harmonizovaný prístup k právam cestujúcich v leteckej doprave na úrovni EÚ a umožniť dočasne leteckým spoločnostiam vydávať vouchery namiesto okamžitého preplatenia zrušených leteniek, podľa možnosti zabezpečiť mechanizmus záruky v prípade platobnej neschopnosti a dokonca uplatniť podobný nástroj na všetky druhy dopravy."

Zároveň však dodáva: „Niektoré členské štáty boli proti zmenám súčasných pravidiel, aby sa nenarušili legitímne očakávania cestujúcich."

Dvanásť krajín - Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Írsko, Lotyšsko, Malta, Holandsko, Poľsko a Portugalsko – sa spojilo, aby spoločne adresovali Európskej komisii žiadosť o dočasné povolenie leteckým spoločnostiam, aby mohli vystavovať vouchery ako primárne riešenie.

„Toto povolenie nielen ochráni letecké spoločnosti a spotrebiteľov v týchto ťažkých časoch, ale bude tiež stimulovať oživenie trhu prostredníctvom flexibility cestovania a posilnenia dôvery spotrebiteľov v dlhodobom horizonte," uvádza sa v žiadosti.

Na otázku o právach cestujúcich počas brífingu Európskej komisie hovorca povedal, že regulačný orgán bol požiadaný, aby prišiel s celkovým návrhom riešenia "plánu na zrušenie obmedzujúcich opatrení a usmernení, na obnovu opätovného prepojenia Európy, opätovné ozrejmenie termínu sloboda pohybu v Európe, podporu cestovného ruchu a ochranu práv cestujúcich".



Hovorca dodáva: „Všetky tieto aspekty spolu súvisia a my sme povedali, že predložíme návrhy v týchto odlišných oblastiach. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme sa týmito problémami nezaoberali samostatne, ale aby sme tieto problémy zohľadnili ako celok, nakoľko sú vzájomne prepojené a presne v tomto rámci fungujeme aj my."

V správe vydanej začiatkom apríla analytici HSBC uviedli, že časť dôvodov, prečo európske letecké spoločnosti preukazujú silnejšiu výkonnosť pracovného kapitálu, než sa pôvodne očakávalo, spočíva v tom, že zadržiavajú refundácie zákazníkov prostredníctvom vydávania voucherov. „Ak by európske nariadenia neumožňovali toto správanie, zhoršil by sa celkový finančný výhľad leteckých spoločností," uvádza sa v správe.

IATA na konci marca odhadovala, že letecký sektor mal okolo 35 miliárd dolárov viazaných len v letenkách, ktoré mali byť refundované iba v druhom štvrťroku, z čoho európski dopravcovia predstavujú približne 10 miliárd dolárov.

IATA síce nespochybňuje potrebu kompenzácie zákazníkov, ale poznamenáva, že tak, ako to je v súčasnosti stanovené – kompenzácia klienta do 7 dní - vystavuje leteckú spoločnosť mimoriadnemu finančnému stresu, keďže sa každý subjekt aktuálne zúfalo snaží zvyšovať hotovostné rezervy. „Vieme, že je to kontroverzná praktika, ale musíme sa pozrieť na túto situáciu ako na celok," hovorí regionálny viceprezident IATA pre Európu, Rafael Schvartzman.