Vonku je asi 5 stupňov. Pozerám z okna na posledné zvyšky snehu a potom na obrazovku počítača. Práve ukazuje fotky z môjho zatiaľ posledného pobytu v Thajsku. Kamala, Krabi, Phi Phi, aj Similan. Miesta a pláže, ktoré sa radia k tým najkrajším na svete. Také, až gýčovo krásne, spĺňajúce všetko, čo si predstavíš pri slove pláž. Jemný biely piesok obmývaný čistým tyrkysovým morom. V prípade ostrova Phuket andamanským tyrkysových morom.
Hľadá sa najkrajšia pláž
Ťažko nájsť medzi plážami Phuketu a jeho okolia favorita. Mne sa ich tiež zapáčilo niekoľko. Vlastne aj pláž Patong je svojim spôsobom krásna. Ak nemáš v zornom poli turistov a zabudneš na fakt, že voda nie je veľmi čistá. Z tých s čistou vodou ma najviac zaujali pláže ostrova Raya. Nemyslím teraz tú stranu, kde výletné motorové člny vypľúvajú opaľovania sa chtivých turistov. Keď sa trochu rozhliadneš okolo seba, nájdeš prachovú cestu, ktorá ťa zavedie na odľahlejšie miesta. Napríklad do zátoky Lah alebo na pláž Siam. Nebýva tam taká plnka, keďže väčšine ľudí sa tam šliapať nechce. Okrem toho, Raya má výborné podmienky na plávanie aj potápanie po celý rok a voda obmývajúca ostrov je domov neskutočného množstva živočíchov.
Ostrovy Similan sú snáď ešte krajšie a podmorský život sa nedá ani opísať. Na jednom z výletov som práve tam po prvýkrát videla korytnačku. Tak prečo až pomyselné druhé miesto ? Ostrovy sú dá sa povedať ťažšie prístupným rajom. Sú trochu ďalej, v strede ničoho a na vlastnú päsť je to komplikované. S exkurziou si tam síce za 2 hodiny, no celý deň alebo 2 sa naháňaš. No a s potápačským liveboardom trvá cesta 6 hodín. Trochu veľa na to, aby si tam šiel na pár hodín šnorchlovať. Samozrejme, navštíviť sa ich určite oplatí. Akurát odporúčam na viacdňový výlet.
Niekoľko zaujímavých pláží nájdeš aj priamo na ostrove Phuket. Na to, aby si ich mohol navštíviť ti stačí sadnúť na miestny autobus. Krásnu pláž má dedinka Surin, kde okrem iného nájdeš aj nejaké tie vodné športy a plážové bary „ na úrovni", ktoré sú zaujímavou alternatívou hlučnej Bangla Road. Hneď „za skalou" je súkromná zátoka Pansea. Dá sa tam dostať, ale kamenistá cesta nie je veľmi bezpečná. Radšej si na to prenajmi kajak. Neďaleká Laem Sign a pláž Paradise pri Patongu majú svoje čaro hlavne mimo sezóny keď nie sú také preplnené.
Andamanské more a jeho obyvatelia
Veľmi nerada sa opaľujem, je to nuda. Len tak plávať ma nebaví (a bez plutiev to vlastne ani poriadne neviem) a za motorový čln sa priviazať nedám. Preto môže byť pláž akokoľvek krásna, ak vo vode okolo nej nič nepláva, veľmi na nezaujme. Mojou obľúbenou plážovou zábavkou je totiž už niekoľko rokov naháňanie a fotenie farebných rybičiek a iných pekných, aj menej pekných podmorských kreatúr. Chytilo ma to od momentu, kedy som si po prvý raz vyskúšala masku vo vode po kolená. Na moje šťastie, Andamanské more je jedno obrovské akvárium.
V podstate ani nezáleží, na ktorú pláž sa vyberieš. Dokonca aj v hlučnom Patongu plnom vodných športov niečo žije. Väčšinou sú to všelijaké malé farebné rybačky, „Nemovia" s príbuznými a pomerne veľa morských hadov. Viaceré lokality sa môžu pýšiť krásnymi koralmi, ako napríklad fialovo-žlto-zelený koralový koberec pri Bida Nok. Veľkých obyvateľov morí treba hľadať pri Koh Tachai, Koh Bon a ostrovoch Similan. Vidieť je tam hlavne korytnačky, raje, žraloky leopardie a iné druhy žralokov.
Ale pozor, thajský podmorský svet je krásny, ale vie byť aj krásne nebezpečný. Niektoré tvory, ktoré tu žijú sú nebezpečné najmä svojou nenápadnosťou. Mnoho z nich dokáže splynúť s prostredím a dokonca zobrať na seba podobu koralov. A samozrejme tie najnenápadnejšie sú najjedovatejšie. Napríklad toto som našla pár metrov od brehu na pláži Paradise.
Ako sa potápa na ostrove Phuket
Skúšala som to asi 8 krát na rôznych miestach. Kamaráti sa mi už smejú, že som asi jediný človek na svete, čo má osem ponorov a žiadny certifikát. Trochu ma to obmedzuje, keďže „bez papiera" nemôžem hlbšie ako do 12 metrov.
Ani množstvo nebezpečných kreatúr ma neodradilo od potápania sa v Thajsku. Kamarát je inštruktor a tak som si ani nemusela lámať hlavu s výberom kvalitného potápačského centra a vhodnej lokality. Voľba padla na pláž Kata s pokojnými vodami a jednoduchým pozvoľným vstupom do vody. Tešila som sa ako decko na Vianoce. Lenže, keď dlho nešnorchlujem, vždy mi chvíľu trvá zvyknúť si na prístroj a dýchanie ústami. Prvých pár minút mám vždy paniku. A práve na toto som trochu doplatila. Keďže som bola príliš zaneprázdnená metaním sa ako ryba na suchu a rozmýšľaním nad tým, že tento raz sa isto utopím, neuvedomila som si, ako nízko som. A nohou som sa obtrela o nejaký koral. A niečo na ňom žijúce. Ešte som si navyše aj zle založila masku a dosť mi do nej zatekalo. A tak som až do vynorenia striedavo „vylievala" vodu z masky a sledovala zväčšujúci sa červený fľak na nohe. Jeho pozostatky mi Thajsko dodnes pripomínajú. Podmorské krásy som si potom pozrela doma na videu.
Na druhý raz to už šlo oveľa lepšie. Tentoraz sme sa potápali pri ostrove Raya Yai. Aj jej vody sú pomerne pokojné, vhodné pre začiatočníkov. Tu sa ale potápa z lode, z ktorej musíš do vody skočiť. Vyzerá to trochu desivo, pretože voda je tu taká priezračná, že vidíš až takmer na dno, ktoré je dooosť hlboko. Musím povedať, že nie som veľkým fanúšikom skákania vody. Určite nie s ťažkým výstrojom na chrbte. Ale samozrejme som nechcela byť jediná trápna, čo lezie s plutvami na nohách po schodíkoch, preto mi neostávalo nič iné, len proste skočiť. A nakoniec to bolo úžasné. Obi dva ponory. Ani v Grécku, ani v Egypte, nikde som nevidela takú priezračnú vodu a toľko rýb v nej. Opísať sa to nedá, musíš to zažiť a vidieť. Aspoň na videu.
Kríza thajských pláží
Takmer na/pri každej krásnej pláži už vyrástol nejaký ten hotel. Koraly a podmorský život ničia motorové člny, benzín aj nedisciplinovaní turisti. Kedysi opustené ostrovy sa stali „výložiskom" exkurzií. Typickým príkladom je Khai Nok, neobývaný ostrovček veľkosti futbalového ihriska. Stal sa obľúbenou zastávkou výletných lodí na ceste na Phi Phi. Ostrov obkolesujúce more je plné rýb, ktoré už na turistov, ktorí ich pravidelne prikrmujú. Takže prvých pár metrov od brehu je to hlava na hlave. Pričom všetci hádžu do vody chlieb a fotia mobilom ryby plávajúce okolo ich nôh v zakalenej vode.
Niekde už pochopili, že masový turizmus je cestou skazy. Už roky je v Thajsku mnoho oblastí národným parkom, do ktorého je vstup nejakým spôsobom obmedzený. Napriek tomu, keď pred pár rokmi moc v krajine prevzala armáda, začali sa zavádzať ďalšie opatrenia. V priebehu roka akoby čarovným prútikom z mnohých pláží zmizli slnečníky, lehátka a aj všetky plážové bary, ktoré sa čo len trochu dotýkali piesku. Pre turistov trochu nepríjemné ale nutné. Chceme predsa, aby nám niečo ostalo.
Pár tipov kam na Phukete za krásnymi plážami a podmorským životom
- Najkrajšie pláže sú tie opustené. Prenajmi si skúter a hľadaj. Napríklad môžeš vyraziť južne z Kamaly smerom Ayara Resort.
- Jednou z najobľúbenejších potápačských lokalít na svete patria ostrovy Similan. Aby mali koraly čas zregenerovať sa, bývajú ostrovy od mája do októbra neprístupné.
- Ak ideš na výlet za šnorchlovaním zabudni na exkurzie. Tie bývajú hlavne smer Phi Phi väčšinou masovky a do vody sa dostaneš dosť málo. Využi ponuku potápačských škôl alebo služby miestnych a ich lodiek.
- Väčšina škôl a centier na ostrove je kvalitných a certifikovaných, ale nájde sa aj pár čiernych oviec. Nenechaj sa zlákať nízkou cenou. Často má svoj dôvod. Väčšinou sa mu hovorí zastarané vybavenie a nedostatočne kvalifikovaný personál.
- Ak hľadáš potápačské centrum v okolí Patongu, rada ti poradím.
Pýtaj sa čokoľvek ťa zaujíma v komentároch alebo prostredníctvom FB - https://www.facebook.com/travelvile/
Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: trvll.info