RAKÚSKO: Podmienky prechodu hraníc a cestovanie na území krajiny

11.Apr 2020 | 16:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: COVID-19 rakúsko

(Aktualizácia 11.4.2020)

Komerčná doprava

Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Ruska, Ukrajiny a Peru. Letecké spoločnosti Austrian Airlines, Laudamotion a Wizzair zrušili všetky svoje komerčné letecké linky až do odvolania. Vzhľadom na výraznú redukciu leteckých liniek jednotlivými leteckými spoločnosťami, ktoré ešte v súčasnosti prilietajú do Viedne, odporúčame občanom sledovať si informácie svojej leteckej spoločnosti.


Letisko Schwechat

Občanom Slovenskej republiky v zmysle nariadenia vlády Rakúskej republiky odporúčame po prílete na Letisko Schwechat bezodkladné opustenie územia Rakúskej republiky. V prípade zotrvania v Rakúskej republike platí na území Rakúska povinná 14 dňová karanténa.


Vlaky a autobusy

V rámci Rakúska premávajú bez obmedzení. ÖBB zrušila dočasne všetky osobné vlakové spojenia s Talianskom, Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a Francúzskom, rovnako sú zrušené všetky autobusové spojenia s danými krajinami.


Individuálna doprava

Na hraničných priechodoch s Rakúskom pracujú zdravotné hliadky, ktoré vykonávajú zdravotné kontroly posádok vozidiel smerujúcich z Talianska, Francúzska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Maďarska, Česka, Slovinska a Nemecka do Rakúska. Na vstup do Rakúska z týchto krajín je potrebné mať so sebou max 4 dni staré potvrdenie o negatívnom výsledku testu na nový koronavírus. Z povinnosti je vyňatá nákladná doprava a tranzit.


Od 10. apríla zaviedlo Rakúsko hraničné kontroly aj so Slovenskom.

S platnosťou od 14. apríla 00.00h budú mať vstup na územie Rakúska povolené osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom teste na COVID19 v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku, ktoré nebude staršie ako 4 dni.

Vyňatí z tejto povinnosti sú občania Rakúska, alebo osoby s pobytom v Rakúsku, ktorí podstúpia domácu 14-dňovú karanténu (prípadne do doby predloženia potvrdenia o negatívnom teste).

Opatrenie sa rovnako nevzťahuje na tzv. pendlerov - dopravu za prácou (na základe potvrdenia od zamestnávateľa, resp. pracovnej zmluvy), prepravu tovaru; osoby, ktoré podliehajú povinnému zdravotnému poisteniu v Rakúsku a využitie lekárskych služieb je potvrdené lekárom na osobitnom formulári; ako aj tranzit cez územie Rakúska. Prejazd územím Rakúska bude umožnený po podpise potvrdenia, že cestujúci z trasy neodbočí a preukáže dôvod svojej cesty (napr. pracovnú zmluvu v inom štáte, do ktorého cestuje), a bude mať plnú palivová nádrž. Opatrenie predbežne platí do konca apríla.

Pri návrate na Slovensko je prejazd rakúskym územím je povolený za podmienky, že sa občan Európskej únie zaviaže, že z trasy neodbočí a pôjde bez zbytočných zastavení rovno do svojej domovskej krajiny. Na hraničnom priechode musia občania vypísať tlačivo, ktoré im poskytne rakúska polícia obsahujúce osobné údaje a prehlásenie, že sa na území Rakúska nikde nezastavia. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže, vyžaduje sa plne doplnené palivo.


Občanom SR sa odporúča pri návrate do vlasti využiť služby rakúskej železničnej vnútroštátnej dopravy (ÖBB) - rýchlikové spojenie z rôznych rakúskych destinácii do obce Schwechat. Odtiaľ rakúskym autobusom, vlakom, príp. rakúskou taxi-službou do obcí Kittsee, Berg alebo Wolfstahl. Následne presun taxi-službou alebo peší presun na hraničné priechody Jarovce-Kittsee alebo Berg (je povolený peší presun cez slovensko-rakúske hraničné priechody).

Z rozhodnutia vlády SR sa po príchode na Slovensko nariaďuje všetkým osobám izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe 14 dní. Toto nariadenie sa nevzťahuje na tehotné ženy, osoby s vážnymi chorobami, osoby s vekom and 75 rokov ako aj diplomatov na území SR. Pre bližšiu špecifikáciu odporúčame opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR (pdf; 123.14 KB). Na hraniciach sú prítomní príslušníci Policajného zboru SR, ktorí budú poskytovať ďalšie usmernenia.

S cieľom plánovať voľné kapacity v karanténnych centrách čo najbližšie k miestu pobytu na Slovensku je potrebné sa vopred, čo najskôr pred plánovaným príchodom na Slovensko, zaregistrovať registračnom formulári: https://navraty.mzv.sk


Výnimky pri dochádzaní za prácou cez hranicu a z povinnosti karantény

Za prácou môžu cestovať osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike alebo v prihraničnom pásme Rakúska do 30 km (cestovnou vzdialenosťou) od štátnej hranice SR, a majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah v prihraničných oblastiach v pásme do 30 km (cestovnou vzdialenosťou) od štátnej hranice a majú so sebou potvrdenie od zamestnávateľa.


Dôležité upozornenie pre regióny Tirolsko/Vorarlbersko

V rámci opatrení na boj proti COVID-19 vydala od 17. marca okresná správa Landeck (Tirolsko) pre obce v údolí Paznauntals a pre St. Anton am Arlberg, ako aj okresná správa Imst (Tirolsko) pre Sölden a okresná správa Bludenz (Vorarlberg) pre Lech a Klösterle prísne karanténne predpisy, ktoré prísne obmedzujú možnosti vstupu a výstupu.

Od 28. marca vláda Rakúska upravila možnosť odchodu zahraničných hostí z týchto oblastí, na ktoré platí karanténa predbežne do 13. apríla. Odchod skupinovej repatriácie ako aj individuálnych ciest občanov SR, resp. občanov s pobytom na Slovensku musí vopred schváliť Ministerstvo zahraničných vecí Rakúska prostredníctvom Zastupiteľského úradu SR vo Viedni. Počas cesty najkratšou možnou trasou treba udržovať minimálnu vzdialenosť 1 metra od ostatných ľudí a upozorňujeme, že - na základe opatrenia vlády Rakúska - osoby, pre ktoré platí rozhodnutie o odlúčení podľa ods. 7 epidemického zákona, ako aj osoby, ktoré majú príznaky COVID-19, nemôžu opustiť región.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020. Občanov SR, ktorí sú v zahraničí, zároveň informujeme, že od 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestáva prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu.


Opatrenia na Veľkú noc a ďalší výhľad

  • Veľkú noc by mali ľudia stráviť len s rodinou, s ktorou žijú (kontrola bytov nebude prebiehať, vláda sa spolieha na zodpovednosť každého občana). Vzhľadom na skutočnosť, že stále sú v platnosti opatrenia obmedzujúce pohyb, nie je potrebné prijímať špeciálne nariadenia;
  • Od 14. apríla sa môžu za prísnych bezpečnostných/ochranných podmienok otvoriť obchody do 400 m2, ako aj stavebniny a záhradníctva;
  • Od 14. apríla budú otvorené spolkové verejné záhrady a parky (ako napr. Schönbrunn);
  • Od 13. apríla bude nosenie ochranných masiek povinné nielen v obchodoch, ale aj vo verejnej doprave (od 6.4. je povinné nosenie vo všetkých obchodoch a supermarketoch; pokuta za priestupok je vo výške 3 600 eur); v jednotlivých podnikoch a výrobných zariadeniach bude rozhodnutie o nosení rúška na zamestnávateľovi (vzhľadom na špecifiká výrobného procesu);
  • Od 1. mája by sa mohli otvoriť všetky obchody, obchodné centrá a kaderníctva, avšak za prísnych bezpečnostných opatrení;
  • Od polovice mája by sa mohli postupne otvárať reštaurácie a hotely, služby (rozhodnutie bude prijaté koncom apríla);
  • Do polovice mája bude výučba na školách prebiehať doma za spolupráce škôl; maturita aj ukončenie povinnej školskej dochádzky sa uskutoční (podrobnosti bude prezentovať minister školstva v priebehu týždňa); štúdium na vysokých školách bude prebiehať digitálne, skúšky budú realizované;
  • Do konca júna sa nebudú konať žiadne podujatia (koncom apríla bude rozhodnuté v akom režime sa bude pokračovať v letnom období).
  • Korona-aplikácia rakúskeho Červeného kríža bude aj naďalej fungovať na báze dobrovoľnosti.

S cieľom korektného informovania a nešírenia dezinformácii je v Rakúsku k dispozícii linka: 0800 555 621.

V prípade, že sa nachádzate v Rakúsku a máte príznaky a súčasne ste boli v posledných 2 týždňoch v rizikových oblastiach volajte na číslo: 1450 alebo +43 1 1450.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni na telefónnych číslach: +43 1 3189055200 a +43 664 3401861.

Viac informácií nájde verejnosť aj na webovej stránke: www.korona.gov.sk,

K dispozícii sú infolinka a e-mailová adresa, kde im odborníci odpovedajú na otázky: novykoronavirus@uvzsr.sk

INFOLINKA: 0800 221 234


Zdroj: Mzv.sk