Vstup do Rakúska bez obmedzení (bez povinnosti 14-dňovej domácej karantény a negatívneho testu na ochorenie COVID-19) platí pre:
- všetky štáty EÚ (okrem Bulharska, Rumunska, Portugalska, Švédska a mimo Veľkú Britániu),
- ďalej pre Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Nórsko, Island,
- ako aj z Andorru, Monaku, San Marínu a Vatikán.
Vstup do Rakúska bez obmedzení však zároveň nevylučuje, že môžu byť vykonávané námatkové hraničné kontroly zamerané hlavne na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich.
Vstup do Rakúska s obmedzeniami platí pre príchod z:
- Bulharska,
- Rumunska,
- Portugalska,
- Švédska,
- Veľkej Británie,
- Moldavska,
- ďalej z krajín západného Balkánu (Albánsko, Bosna-Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko),
- Ruska,
- Bieloruska,
- Turecka.
Po návrate do Rakúska z týchto krajín naďalej zatiaľ platí povinnosť preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako štyri dni a zároveň aj zotrvať v štrnásťdňovej domácej karanténe (pri zotrvaní v domácej karanténe v Rakúsku je možné negat. test doložiť aj do 48h).
Tranzit cez územie Rakúska
Rovnako pri tranzite z vyššie uvedených krajín (bez preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19) naďalej platí povinnosť prejsť cez Rakúsko bez zbytočného zastavovania (o čom rakúska polícia/úrady môžu vyžadovať prehlásenie).
Tranzit cez Rakúsko je teda možný bez ohľadu na to, či ide o príchod do Rakúska z krajiny bez obmedzení alebo aj s obmedzeniami vstupu (čiže je možný aj z krajín, kde pri zdržaní sa v Rakúsku by inak platila povinnosť predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19 alebo a povinná domáca karanténa).
Spolkové ministerstvo pre európske a zahraničné veci spolu so Spolkovým ministerstvom vnútra zavádzajú pre cestujúcich občanov a obyvateľov Rakúska tzv. Pre-Travel-Clearing System, ktorý bude slúžiť ako databáza cestujúcich ľudí a uľahčí kontrolu karantény a testovania.
Cestovné varovania platia v Rakúsku pre:
- Albánsko,
- Bosna-Hercegovina,
- Kosovo,
- Čierna Hora,
- Severné Macedónsko,
- Srbsko,
- Bulharsko,
- Rumunsko,
- Moldavsko,
- Veľkú Britániu,
- Portugalsko,
- Švédsko,
- Rusko,
- Bielorusko,
- Ukrajina,
- Turecko.
Napriek tomu, že EÚ od 1. júla odporučila postupné koordinované otvorenie hraníc s tretími štátmi, kde je nízke riziko infikovania sa COVID-19 o 14 štátmi, Rakúsko aj naďalej zatiaľ zakazuje vstup príslušníkov tzv. tretích štátov mimo hraníc EÚ/Schengenu.
- Aktuálne cestovné odporúčania na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Rakúska
- Aktuálny zoznam štátov na webovej stránke Európskej únie
Semaforový systém a lokálne opatrenia
Vláda Rakúska zaviedla od 9. júla pre celú krajinu oficiálne tzv. semaforový monitorovací a informačný systém pre občanov.
Tento systém zobrazuje na interaktívnej mape Rakúska on-line jednotlivé okresy vo farbách semaforu, kde zelenou sú zobrazené oblasti s najmenším a červenou s najvyšším výskytom nových infekcií COVID-19.
Upozorňujeme, že v červene vyznačených okresoch môžu lokálne byť prísnejšie nastavené povinnosti nosiť ochranu úst a nosa (rúško) i prípadne ďalšie opatrenia, ako vo zvyšku Rakúska. Odporúčame preto všetkým pri plánovaní akejkoľvek cesty do Rakúska pozrieť sa, akou farbou je aktuálne vyznačený cieľ alebo ciele cesty v krajine a zohľadniť to pri svojom správaní v mieste pobytu.
Opatrenia v Rakúsku
Vláda Rakúska zároveň vyzýva všetkých občanov na chovať sa naďalej maximálne zodpovedne a necestovať (nepresúvať sa) zbytočne. Odporúča stráviť letnú dovolenku v Rakúsku (hotelové a turistické služby opäť fungujú, aj keď niekedy v osobitnom režime). „Zdravý rozum je najlepšia ochrana pri cestovaní v lete 2020!"
Aj keď od 1. júla 2020 bolo výrazne redukované nariadenie dodržiavať bezpečný odstup medzi osobami nežijúcimi v spoločnej domácnosti najmenej 1 meter, zostáva toto opatrenie určujúce pri definovaní povinnosti použiť ochranu úst a nosa (rúško) a vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je dokonca opäť sprísňované. Pokiaľ pri verejných zhromaždeniach v interiérových uzatvorených priestoroch nie je možné zachovať medzi osobami nežijúcimi v spoločnej domácnosti minimálny odstup 1 metra (mimo gastronomických prevádzok), potom sa nariaďuje ochrana úst a nosa.
V platnosti zostalo zatiaľ i nariadenie pre prepravu osôb nežijúcich v spoločnej domácnosti v osobných uzatvorených motorových vozidlách o tom, že usadenie má byť tak, aby v jednom rade sedadiel sedeli maximálne 2 osoby vrátane vodiča. Pokiaľ nie je možné vzhľadom na dané podmienky toto nariadenie dodržať, má sa použiť ochrana úst a nosa.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu bola vládou Rakúska opäť od 24. júla 2020 sprísnená povinnosť nosiť ochranu úst a nosa (rúško).
Aktuálne platí nasledovne:
- v uzatvorených prostriedkoch hromadnej prepravy osôb (mesto i mimo mesto, diaľkové i výletné spoje), vo vozidlách taxi a podobných služieb, v lekárňach, v zdravotníckych a opatrovateľských zariadeniach, na poštách, v bankách, v obchodoch, pri využívaní služieb bez možnosti dodržať odstup 1 meter ako napr. kaderník, masáže a pod. (pokuta za tento priestupok je vo výške 3 600 eur),
- v jednotlivých podnikoch a výrobných prevádzkach je rozhodnutie o nosení rúška na zamestnávateľovi (vzhľadom na špecifiká výrobného procesu).
Sprísnený bol opäť i dohľad nad domácou karanténou a konanie bohoslužieb bolo znížené na minimum.
Zároveň vláda Rakúska zaručuje dôraz na zrýchlenie testovania (celý proces by nemal trvať viac ako 48 h).
Vnútroštátna vlaková a autobusová doprava premáva v rámci Rakúskej republiky bez obmedzení. Postupne, sa paralelne s uvoľňovaním hraničného režimu, obnovujú aj medzinárodné spojenia (v súlade s pôvodnými grafikonmi).
Letisko Schwechat a letecký tranzit
Od 15. júna 2020 začali postupne obnovovať svoje pravidelné komerčné letecké linky spoločnosti Austrian Airlines a Laudamotion, ako aj ďalší svetový letecký prepravcovia
Upozorňujeme, že najnovšie Rakúsko, vzhľadom na lokálne stúpajúci výskyt/návrat infekcií COVID-19, pre niektoré konkrétne krajiny opäť zavádza zákaz pristávania lietadiel, čiže môže dochádzať k dočasnému pozastaveniu leteckého komerčného spojenia medzi Rakúskom a konkrétnymi krajinami (k 16. júlu 2020 platí napr. takýto zákaz pre: krajiny západného Balkánu, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko a z Egypt. Vzhľadom k uvedenému i k rôznemu prístupu leteckých spoločností dôrazne cestujúcim občanom odporúčame priebežne sledovať informácie a komunikovať vždy so svojou leteckou spoločnosťou alebo cestovnou kanceláriou (poznámka: pri väčšine letov sa predpokladá povinnosť mať nasadené rúško na palube počas celého letu) a pred odletom sa riadiť aktuálnymi informáciami letiska Schwechat.
Od 5. júna 2020 môžu občania SR vlastným autom odviesť cestujúcu osobu na letisko Schwechat alebo ísť vyzdvihnúť občana SR alebo osobu s platným pobytom v SR na letisko a vrátiť sa.
V zmysle aktuálne platného usmernenia spolkového ministerstva pre klímu, životné prostredie, energetiku, mobilitu, inovácie a technológie platí: „ všeobecná výnimka bez ohľadu na krajinu pôvodu, (bez testu na COVID-19 a bez povinnosti karantény v Rakúsku) pre všetkých tranzitných pasažierov, ktorí pristáli na letiskách v Rakúsku a dôveryhodne preukážu okamžité vycestovanie/pokračovanie cesty z Rakúska (6 červená odrážka, 6 pododrážka citovaného usmernenia).
Za dôveryhodné preukázanie sa považuje platný cestovný lístok do SR, potvrdenie o objednanom taxi vozidle a v prípade odvozu súkromným vozidlom z letiska do SR podľa rakúskej cudzineckej polície bude stačiť v prípade kontroly čestné prehlásenie o bezodkladnom pokračovaní do SR (aj ústnou formou).
Pre prípad, že letecká spoločnosť bude mať odlišný postoj k platnej vyššie uvedenej rakúskej legislatíve (poznámka: stretávame sa s tým, že v pravidlách IATA sú nepresne uvedené údaje a letecké spoločnosti podľa nich neoprávnene postupujú) a pri check-in a boardingu bude od cestujúcich na Schwechat požadovať negatívny test na COVID-19, odporúčame predložiť vyššie spomenuté usmernenie Spolkového ministerstva pre klímu, životné prostredie, energetiku, mobilitu, inovácie a technológie Rakúska v anglickom jazyku, ktoré potvrdzuje, že tranzit cez letisko Schwechat priamo ďalej do cieľovej krajiny je povolený pre všetkých, alebo prípadne k tomu ešte (čo ale nie je podmienka všeobecne) predložiť pri check-in prehlásenie o tranzite.
Na stiahnutie:
Usmernenie spolkového ministerstva pre klímu, životné prostredie, energetiku, mobilitu, inovácie a technológie (pdf; 510.39 KB)
Prehlásenie o tranzite (pdf; 44.17 KB)
Upozornenie:
Občanom Slovenska, ktorí prilietajú na letisko Schwechat a vracajú sa domov do SR, pripomíname, že pri príchode z iných, ako mierne rizikových krajín v zmysle platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, povinnosť izolácie v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.
Platený test na COVID-19 je možné absolvovať aj po prílete priamo na letisku Schwechat
Od 28. mája 2020 sa opäť otvoril hraničný priechod: Záhorská Ves – Angern (kompa), a to s prevádzkovou dobou v čase od 5.00 do 19.00 h.
Zdroj: mzv.sk