Zakladateľ spoločnosti Virgin Group, Sir Richard Branson, poskytol svoj súkromný ostrov Necker Island ako záruku proti prípadnému záchrannému systému vlády Spojeného kráľovstva. Pre vysvetlenie - ide o stratégiu, ako ovplyvniť rozhodnutie Britského ministerstva dopravy (DfT) o pomoci vo výške 500 miliónov GBP, aby bola letecká spoločnosť schopná prevádzkyschopnosti aj po skončení pandémie koronavírusu.
Zdá sa, že v súčasnosti britská vláda zvažuje, že túto záruku odmietne. Z pohľadu Bransona to mohlo byť vnímané ako posledná zúfalá snaha udržať značku Virgin na nebi aj po začatí insolvenčných procesov vo Virgin Australia. Virgin Australia nedávno oznámila, že vysporiadanie za dlhy vo výške 2,55 miliárd GBP bude mať na starosti administratívna firma Deloitte.
Branson kritizuje zdaňovanie
Sir Richard sa objavil v médiách kvôli kritike, že ostrov využil ako spôsob vyhýbania sa daniam a pokračoval v ofenzíve, týkajúcej sa získavania grantov pre spoločnosť easyJet od vlády. Branson povedal: „Mnohí komentujú to, kde bývam. Joan a ja sme neopustili Britániu z daňových dôvodov, ale kvôli našej láske ku krásnym britským Panenským ostrovom a najmä k ostrovu Necker Island. Rovnako ako u iných aktív spoločnosti Virgin, náš tím sa pokúsi získať čo najviac financií na to, aby sme zachovali čo najviac pracovných miest v rámci skupiny."
Zakladateľ skupiny Virgin Group pokračoval a povedal: „Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby letecká spoločnosť pokračovala vo svojich aktivitách - potrebujeme však podporu vlády, aby sme to dosiahli, vzhľadom na vážnu neistotu spojenú s cestovaním v dnešnej dobe a neviem, ako dlho budú ešte lietadlá uväznené na zemi."
"Šlo by o formu komerčnej pôžičky - neboli by to peniaze zadarmo a letecká spoločnosť by ich splatila späť (ako to easyJet urobí aj v prípade pôžičky vo výške 600 miliónov GBP, ktorú im vláda nedávno poskytla)," dodal Branson.
Branson týmto myslí schválenú sumu na záchranu pre spoločnosťou easyJet, ktorá prekročila obvyklú rýchlosť schvaľovania vlády Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo proces pre Virgin Atlantic bol pomalší ako obvykle. Pôžička pre spoločnosť easyJet vo výške 600 miliónov GBP sa pripojí k sume 407 miliónov GBP, ktorú si chce požičať od komerčných veriteľov, aby zabezpečila likviditu, pričom jej letka bude uväznená na dráhach až do mája.
Zakladateľ spoločnosti sa tiež zmienil o komentároch týkajúcich sa jeho čistého majetku a uviedol, že „počíta sa z hodnoty podnikateľských subjektov Virgin po celom svete pred touto krízou, nie ako hotovosť na bankovom účte, ktorá je pripravená na okamžitý výber". Sir Richard Branson investoval do celej skupiny okolo 250 miliónov dolárov, pričom podľa spoločnosti Simple Flying investoval do leteckej spoločnosti iba približne 125 000 dolárov.
Čaká aj Virgin Atlantic pád do priepasti?
Vzhľadom na to, že významná časť podnikania Virgin je práve letecký priemysel, ktorý je v problémoch, vyvoláva otázku životaschopnosti spoločnosti Atlantic v tejto spoločenskej atmosfére. Ak by veľký dopravca, ako je easyJet, potreboval záchranu, aby prežil toto bezprecedentné obdobie, potom by to pre Virgin Atlantic bolo určite také isté. V konečnom dôsledku záleží na tom, aké dlhy má dopravca samotný.
Podľa ročných finančných údajov za rok 2018 letecká spoločnosť zaznamenala stratu 60 miliónov GBP, zohľadňujúc celkové vlastné imanie, v dôsledku hospodárskej straty 20,1 milióna GBP. Z hľadiska bežnej prevádzkovej praxe môže táto letecká spoločnosť stále fungovať a fungovať i naďalej relatívne dobre. Bez zohľadnenia záväzkov sa aktíva pohybujú stále v hodnote okolo 288,6 mil. GBP.
Výročné správy za rok 2019 ešte neboli zverejnené, ako aj akékoľvek prognózy alebo zistenia z prvého štvrťroku 2020, takže je v tejto chvíli ťažké konštatovať, aké sú negatívne dôsledky a aký bude celkový výsledok.
Celkovo sa môže javiť, že Branson je skutočne v nebezpečnej situácii. Aj napriek veľkému množstvu finančných prostriedkov v skupine sme mohli začať zvažovať scenár, keď táto značka môže skutočne začať strácať hodnotu v dôsledku silnej globálnej pandémie.