Škandinávia láka svojich návštevníkov nielen na panenskú prírodu, ale aj na krásu svojich farebných miest. Jedným z najkrajších a najmalebnejších je nepochybne švédsky Štokholm so svojimi starými uličkami Gamlastanu.
K palácu s tromi korunkami
Švédske hlavné mesto Štokholm je mestom mnohých tvárí. Leží nielen na pevnine, ale aj na menších či väčších ostrovoch a neďaleko odtiaľto sa stretáva jazero Malären s chladnými vodami Baltského mora. Má svoju modernú tvár vtlačenú do námestia Sergels Torg či ulice Vasagatan, avšak tie najkrajšie spomienky vyčarujú farebné uličky Gamlastanu. Každý si tu dokáže nájsť to, prečo sem meral cestu. Najrušnejšia tepna Štokholmu s názvom Vasagatan žije od rána do večera. Ráno sa zaplní ľuďmi ponáhľajúcimi sa do práce a podvečer mladšími aj staršími na prechádzke, nákupoch či pri hľadaní baru a reštaurácie. Miešajú sa tu snáď všetky jazyky sveta.
Srdcom moderného Štokholmu sa dnes stalo námestie Sergels Torg. Naokolo sú samé všemožné butiky, kino, ponáhľajúci sa ľudia a sklobetónová architektúra. Sergels Torg je tŕňom v oku pre mnohých domácich obyvateľov, ktorí o ňom rozprávajú ako o „ najškaredšej časti mesta". V jeho centre stojí vysoký stĺp obohnaný troma prstencami a večer sa tu stretáva mládež.
Tre Kronor
Na konci ulice za honosnou bránou spočinie zrak na Kráľovskom paláci. Dvíha sa z neveľkého vŕšku nad mestom a vďaka kráľovskej stavbe dostalo toto miesto prezývku Slottsbacken, teda Palácový vrch. Naokolo sa rozprestiera prístav plný výletných lodí a menších jácht či plachetníc, no aj tak palác pritiahne väčšinu pohľadov. Nie je prezdobený, ale zachováva si tradíciu škandinávskej jednoduchosti v ktorej je ukrytá krása. Súčasný barokový palác vznikol až v 18.storočí na mieste pôvodného paláca Tre Kronor, ktorý pohltil ničivý požiar. Vážnosť miestu dodáva bronzová socha kráľa Gustava III. Ten svojim nehybným pohľadom nespustí palác z očí.
Na vydláždenom námestí pred palácom sa prechádza čestná stráž. Niekoľko mladíkov v tmavomodrých uniformách ako káže tradícia stoja v drevených búdach so zašpicatenými prilbami na hlavách, no viacerí pochodujú a ich rázne kroky sa odrážajú celým priestorom. Zišlo sa tu niekoľko skupiniek turistov, ktorí si nemohli nechať ujsť povestnú výmenu stráží. Malý Fínsky kostol je takmer nenápadný, pretože bude už navždy ležať v tieni kráľovského paláca, avšak kto k nemu vykročí, ocitne sa na skrytom nádvorí obkolesenom domami, kde „žije" malá socha Järnpojken, teda železný chlapec. Je najmenšou sochou celého Štokholmu a kľudne by sa dal schovať do dlaní. Medzi ľuďmi sa teší mimoriadnej obľúbenosti a každý kto sem zavíta mu na podstavci nechá pre šťastie mincu.
Gamlastan plný farieb
Najveselším a najpôsobivejším miestom celého Štokholmu je štvrť Gamlastan. V preklade znie jeho meno ako staré mesto a ten kto sa tu ocitne dá za pravdu, že z farebných fasád a vysokých domov skutočne cítiť záchvev histórie. Neďaleko od kráľovského paláca stojí najstarší svätostánok Gamlastanu v podobe Katedrály, ktorú miestni poznajú ako Kostol sv.Mikuláša. Staré štvrte Gamlastanu nie sú len turistickým lákadlom, ale pri potulkách či posedení tu stretnete veľa domácich. Ľudia kráčajú sem a tam, nahliadnu do malých obchodíkov vsunutých medzi domy a napokon si sadnú na niektorom z námestí alebo do reštaurácie.
Severanov človek rozozná pomerne ľahko. Elegantne oblečení, svetlejšia pokožka, svetlé odtiene vlasov a hoci by sa mohlo zdať, že budú kvôli dlhej zime zachmúrení, opak je pravdou. Gamlastan pripomína maliarsku paletu plnú farieb a odtieňov. Domčeky sa postavili tesne vedľa seba tak, aby do ulice vrhali tieň a sledujú každého kto kráča pod ich oknami po vydláždených cestách. Každý dom je inej farby a niektoré z nich si so sebou nesú akúsi príťažlivú ošarpanosť dodávajúcu miestu autentickú atmosféru.
Hovorí sa, že kostol Riddarholms Kyrkan patrí k najväčším ozdobám Gamlastanu. Svojou hnedou až tehlovou farbou dokáže pekne kontrastovať s farbami domov a aby toho nebolo dosť, zdobí ho zašpicatená strecha typická pre švédske svätostánky a štyri menšie bočné vežičky. Dnu prúdi zástup turistov a jeho význam podčiarkuje fakt, že sa kostol stal miestom posledného odpočinku niekoľkých švédskych kráľov.
Sem do farebných ulíc je najkrajšie prísť večer alebo podvečer. Uličky sa zaplnia prechádzajúcimi sa ľuďmi, zamilovanými pármi, či celými rodinami a možno to bude tými kulisami, ale odvšadiaľ cítiť pohodu. Kaviarničky sa začali pomaly zapĺňať a ľudia sedia na stoličkách priamo vonku. Svetoznáma reštaurácia Den Gyldene Freden, ktorá sa ocitla na stránkach Guinnesovej knihy rekordov ako najstaršia reštaurácia sveta je plná svojich hostí. Od svojho založenia z roku 1722 sa vôbec nezmenila a jej povesť priťahuje ľudí z celého sveta. Večer, keď sa Gamlastan ponorí do tmy dokonca niektoré podniky pred svoje dvere zapália lampy alebo sviečky a vtedy by ste ťažko hľadali romantickejšieho miesta v Štokholme.
Mesto múzeí
Medzi najpríjemnejšie strávený čas v Štokholme patria prechádzky popri jazere Malären. Nábrežie Skeppsbron ožíva vďaka tradičným domom a jeho dušu tvorí prístav poskladaný snáď z tisícky lodí. Za Národným múzeom sa odrazu breh stráca a široký most vedie ponad vodu až na malý ostrov Skeppsholmen. Už na prvý pohľad sa javí ako miesto oddychu plné stromov, parkov a múzeí.
Hoci ich tu leží niekoľko, tým skutočným „múzejným ostrovom" je známy Djurgarden. Nielen že je najväčším parkom Štokholmu, ale ako bonus tu leží múzeum Nordiska s pohľadom do tradícii starej Škandinávie a svetoznáme múzeum Vasamuseet s jedinečnou plachetnicovou loďou Vasa zo 17.storočia. Nechal ju postaviť kráľ Gustav II.Adolf, ale pri svojej prvej plavbe 10.augusta 1628 sa potopila priamo v prístave. Viac ako tristo rokov odpočívala na morskom dne, ktoré ju veľmi dobre zakonzervovalo a tak sa dnes môžeme preniesť v čase a obdivovať toto majstrovské dielo.
Nobelove ceny
Symbol dnešného Štokholmu v podobe mestskej radnice Stadtshuset leží tiež na brehu jazera. Patrí medzi najvýznamnejšie stavby hlavného mesta a jej vysoká, hranatá tehlová veža svieti z diaľky pri pohľade z mnohých štvrtí. Na vrchole veže sa týčia tri zlaté korunky, symbol Švédska a nechýbajú tu ani vlajky vejúce vo vetre. Na rohu spočíva sarkofág Jarla Birgera, ktorý mal podľa legendy založiť Štokholm v 13.storočí. Nádvorím radnice sa nesie ticho a popínavé rastliny sa šplhajú vyššie a vyššie akoby sa chceli dotknúť strechy.
Počas roku tu je pokoj, ale ten sa raz do roka premení na rušné miesto vo svetle svetových reflektorov. Pod strechou radnice sa udeľujú prestížne Nobelove ceny s výnimkou ceny za mier, ktorá sa tradične odovzdáva v nórskom Osle. Park za radnicou je oázou oddychu. Počas pekných slnečných dní sem prídu ľudia, sadnú si na trávnik a sledujú Gamlastan takpovediac vyrastajúci z vody. Možno práve tu sedeli domáci, keď vymysleli, že Štokholm je najkrajším hlavným mestom Európy. Z tohto miesta to každému príde ako by to malo v sebe ukrytú časť pravdy.
Autor a foto: Tomáš Kubuš
Web: http://www.streetfoodhunters.com
Facebook: https://www.facebook.com/streetfoodhunters